cs

Článek již byl zkopírován na ubuntu.cz, je zbytečné dále jej upravovat!

Představení Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Tým Ubuntu vám s potěšením přináší nejnovější a nejstabilnější software, který komunity open source a svobodného software mohou nabídnout. Jejich posledním výsledkem je Ubuntu 8.04 LTS.

Přechod z Ubuntu 6.06 LTS a 7.10

  • Pokud přecházíte z Ubuntu 7.10 nebo Ubuntu 6.06 LTS, máme pro vás jednoduchý návod k přechodu.

Nové vlastnosti od vydání Ubuntu 7.10

Nejdůležitější novinky

GNOME 2.22

Ubuntu 8.04 LTS přináší nejnovější GNOME 2.22.1 s mnoha skvělými funkcemi a vylepšeními, jako je nová verze správce souborů Nautilus, který používá rychlejší a spolehlivější systém GVFS a zobrazuje seznam možných akcí při vložení nebo odebrání vyměnitelného média, applet mezinárodních hodin, který ukazuje informace o času a počasí pro různá světová města, nový správce klíčenek SeaHorse a podpora Google Calendar v Evolution.

HardyHeron/RC/nautilus-rc.png

Linux kernel 2.6.24

Toto vydání obsahuje linuxové jádro 2.6.24-16.30 založené na 2.6.24.3. Přináší významná vylepšení a opravy, který do něho byly začleněny v posledních několika měsících, včetně:

  • dynticks podpora pro amd64, která přináší pro 64-bitové notebooky a stolní počítače stejné úspory energie, jaké jsou dostupné na 32-bitových systémech
  • "Completely Fair Scheduler", nový plánovač procesů představený v Linuxu 2.6.23, který poskytuje vylepšený interakční výkon

PolicyKit

PolicyKit poskytuje velmi mocnou kontrolu nad uživatelskými právy a vylepšuje použitelnost a bezpečnost tím, že umožňuje spouštět aplikace pro správu systému jako běžný uživatel a dynamicky přidávat práva pouze pro určité operace místo toho, aby byla celá aplikace spouštěna s právy superuživatele.

Ubuntu 8.04 integruje PolicyKit autorizaci do nástrojů "Síť", "Uživatelé a skupiny", "Služby" a "Datum a čas" v systémovém menu i v appletu hodin, stejně tak do gnome-mount a HAL pro podrobnou kontrolu přístupu k zařízením a správě napájení. Všechny práva mohou být nastaveny za použití nástroje v Systém / Správa / Autorizace, který sám používá PolicyKit pro autorizaci změn.

HardyHeron/RC/network-rc.png

PulseAudio

Toto vydání přichází předinstalováno se zvukovým serverem PulseAudio, který umožňuje mixovat audio z více aplikací zároveň, přiřazovat audio z jednotlivých aplikací ke specifickým zvukovým kartám, upravovat hlasitost pro každou aplikaci zvlášť a provádět s audio streamy pokročilé operace jako přenos audia na jiný počítač či změna vzorkovacích formátů nebo počtu kanálů.

Xorg 7.3

Poslední verze systému X window, Xorg 7.3, klade důraz na lepší autokonfiguraci s minimálním konfiguračním souborem.

Toto vydání přináší nový nástroj Rozlišení obrazovky, který uživatelům umožňuje dynamicky nastavovat rozlišení, obnovovací frekvenci a rotaci druhého monitoru. To je praktické zejména pro uživatelé notebooků, kteří k nim připojují projektor nebo externí monitor.

HardyHeron/RC/gnome-display-properties.png

Nové vlastnosti softwaru

Firefox 3 Beta 5

Firefox 3 Beta 5 je výchozím prohlížečem, který přináší mnohem lepší integraci do systému včetně GTK tlačítek ve webových formulářích, GTK tiskového dialogu, výběru souborů s náhledy obrázků a motivem ikon, které se shoduje s prostředím systému.

HardyHeron/RC/ff3b5-rc2.png

Brasero

Vypalovací program Brasero, který doplňuje vypalovací funkce Nautilu a nahrazuje nástroj pro vypalování hudebních CD Serpentine, je standardně nainstalován.

HardyHeron/RC/brasero.png

Transmission

Gnome BitTorrent downloader byl v Ubuntu 8.04 LTS nahrazen GTK verzí BitTorrentového klienta Transmission.

HardyHeron/RC/transmission-gtk.png

Applet pro zobrazení času ve světě

Začleněním appletu mezinárodních hodin může nyní GNOME panel zobrazovat čas a počasí v různých světových městech.

HardyHeron/RC/clock-rc-2.png

Vinagre

Nový klient pro vzdálenou plochu (VNC) Vinagre, nahrazujíc xvnc4viewer, je standardně nainstalován.

HardyHeron/RC/vinagre-rc2.png

Vinagre umožňuje sledovat více počítačů zároveň, umí automaticky prozkoumat síťové servery bez jakékoliv ruční konfigurace (díky Avahi) a může uchovávat naposledy použitá nebo oblíbená připojení.

Uncomplicated Firewall

Ubuntu 8.04 LTS obsahuje ufw (Uncomplicated Firewall), nový firewall konfigurovatelný z příkazové řádky, jehož správa je pro běžné uživatele jednodušší a zároveň je užitečný i síťovým administrátorům.

Totem

Přehrávač filmů Totem obsahuje nyní zásuvný modul YouTube, který umožňuje přímo vyhledávat a přehrávat videa z YouTube, zásuvný modul pro vyhledávání místních videosouborů pomocí Trackeru a podporu DVB, jenž vám umožní sledovat digitální TV vysílání.

Inkscape

Inkscape 0.46, dostupný ve zdroji Universe, je významnou aktualizací poskytující jednoduché svobodné řešení pro úpravu textu a grafiky v dokumentech PDF. Uživatelé ocení schopnost navrhovat letáky, plakáty a jiné dokumenty, ukládat je ve formátu PDF (nebo v nativním formátu .svg) a odesílat je do tiskárny k vytištění bez toho, aniž by bylo nutné opustit Ubuntu nebo použít nesvobodný program.

Nová a vylepšená podpora

Začlenění ActiveDirectory

Likewise Open, dostupný ve zdroji Universe, umožňuje plynulé začlenění Ubuntu do sítě Active Directory. Uživatelé mohou používat své AD přihlašovací údaje pro přihlášení na stroje s Ubuntu a mohou přistupovat k jakýmkoliv kerberizovaným službám poskytovaným pomocí serveru Ubuntu.

Podpora iSCSI

Do jádra byl plně začleněn iSCSI Initiator, což umožňuje Ubuntu připojovat cílová iSCSI jako bloková zařízení. iSCSI je dostupné v instalátoru Ubuntu serveru, pokud iscsi=true je předáno na příkazovou řádku jádra na začátku instalačního procesu.

Ochrana paměti

Byly přidány dodatečné přístupové kontroly, takže /dev/mem a /dev/kmem mohou být použity pouze k přístupu k paměti zařízení. Tyto změny pomohou bránit pomocí rootkitům a jinému zlovolnému kódu.

Nižších 64K systémové paměti již není standardně adresovatelné. Toto pomůže v obraně před zlovolným kódem, který se snaží zneužít chyb jádra a vytvořit bezpečnostní průnik.

Aplikace přeložené jako Position Independent Executables (PIE) jsou nyní umístěny v paměti na nepředvídaných pozicích, což znesnadňuje zneužívání bezpečnostních trhlin.

Podpora SELinux

Jako doplněk k podpoře AppArmor, Ubuntu 8.04 LTS nyní obsahuje podporu pro bezpečnostně obohacený Linux (SELinux). Systémová bezpečnost, zvláště pro trhy s vysokou zárukou, může být poskytována pomocí SELinux - vlastnost jádra umožňující jemné povinné řízení přístupu (např. vynucení typu, autorizace pomocí rolí). SELinux je dostupný ve zdroji Universe a může být nainstalován pomocí balíku "selinux".

umenu

WinFOSS a Windows open source software byly nahrazeny nástrojem umenu, což je jednoduchý spouštěč, který dovolí nainstalovat Ubuntu z Windows za pomoci Wubi, nainstalovat Ubuntu na oddíl bez nutnosti nastavovat CD-ROM jako výchozí zaváděcí zařízení a zjistit více o Ubuntu na stránkách www.ubuntu.com.

HardyHeron/RC/umenu.png

Virtualizace

KVM je nyní plně podporovaná možnost virtualizace a libvirt a virt-manager byly taktéž začleněny do Ubuntu, dovolující jednoduchou tvorbu hosta a základní správu virtuálních strojů. Virt-manager může být použit ke správě hostů na vzdáleném serveru.

Jádro taktéž obsahuje virtio, obrovsky zvyšující výkon I/O v hostech.

Wubi

Pro uživatele Windows je zde nová možnost instalace. Wubi umožňuje uživatelům nainstalovat i odinstalovat Ubuntu jako jakoukoliv jinou aplikaci pro Windows. Nevyžaduje žádný vyhrazený oddíl na disku ani neovlivňuje existující zavaděč, a přesto si mohou uživatelé vyzkoušet téměř stejný dual-boot jako při regulérní instalaci. Wubi pracuje s fyzickým CD nebo v samostatném režimu stáhnutím vhodnémho instalačního ISO. Můžete jej nalézt v kořeni CD jako Wubi.exe. Plná instalace na vyčleněný oddíl je stále doporučena, ale Wubi je skvělým způsobem jako vyzkoušet Ubuntu na pár dní či týdnu před vyhrazením odděleným diskových zdrojů.

HardyHeron/RC/wubi.png

Instalace

Souborové systémy jsou nyní standardně připojeny s volbou realatime pro zvýšený výkon. Více informací o této vlastnosti je dostupné na kerneltrap.org.

LTSP

Alternate CD nyní poskytuje rychlou možnost nainstalovat LTSP terminálový server. O této vlastnost se můžete dočíst více na https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/LTSPQuickInstall.

Stažení

Získejte Ubuntu, dokud je čerstvé. Navštivte stránku pro stažení Ubuntu 8.04 LTS nebo se podívejte na další způsoby, jak získat Ubuntu.

HardyHeron/RC/cs (last edited 2008-08-06 16:35:44 by localhost)