hu

Differences between revisions 5 and 6
Revision 5 as of 2009-04-19 14:29:32
Size: 11014
Editor: catv-89-134-247-16
Comment:
Revision 6 as of 2009-04-20 20:57:44
Size: 11305
Editor: catv-89-134-247-16
Comment:
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 43: Line 43:
A Jaunty Alpha kiadásokon eCryptfst használó felhasználóknak javasoljuk a titkosított fájlok újratitkosítását. A 2.6.28-as rendszermag hibája miatt véletlen rendszermag-memória került az eCryptfs által titkosított fájlfejlécekbe, A javítást a Jaunty RC rendszermag tartalmazza. A rendszermag ezen verzióját futtató Ubuntu eCryptfs felhasználóknak újra kell titkosítaniuk minden titkosított fájlt a /usr/bin/ecryptfs-rewrite-file segítségével. További információkért lásd az [[http://manpages.ubuntu.com/manpages/jaunty/en/man1/ecryptfs-rewrite-file.1.html|ecryptfs-rewrite-file(1)]] kézikönyvét és a [[https://launchpad.net/bugs/345544|345544]]-es hibát. A Jaunty Alpha kiadásokon eCryptfst használó felhasználóknak javasoljuk a titkosított fájlok újratitkosítását. A 2.6.28-as rendszermag hibája miatt véletlen rendszermag-memória került az eCryptfs által titkosított fájlfejlécekbe, A javítást a Jaunty RC rendszermag tartalmazza. A rendszermag ezen verzióját futtató Ubuntu eCryptfs felhasználóknak újra kell titkosítaniuk minden titkosított fájlt a /usr/bin/ecryptfs-rewrite-file segítségével. További információkért lásd az [[http://manpages.ubuntu.com/manpages/jaunty/en/man1/ecryptfs-rewrite-file.1.html|ecryptfs-rewrite-file(1)]] kézikönyvét és a [[Bug:345544|345544]]-es hibát.
Line 47: Line 47:
Ubuntu 8.10 systems installed from the desktop CD mistakenly had the `lilo` package installed as well as `grub`, although `grub` was used for booting. If you use the recommended Update Manager upgrade method, then the `lilo` package will be removed if it does not appear to be used. If you upgrade using some other method and are sure that you only use the GRUB boot loader, then we recommend that you remove the `lilo` package manually. [[Bug:314004|Bug 314004]] Az asztali CD-ről telepített Ubuntu 8.10 rendszereken a „lilo” csomag is telepítve volt a „grub” mellett, noha a „grub” volt rendszerindításra használva. Ha a javasolt módon a Frissítéskezelőt használja frissítésre, akkor a „lilo” csomag eltávolításra kerül, ha úgy tűnik hogy nincs használatban. Ha más módszerrel frissít és biztosan csak a GRUB rendszertöltőt akarja használni, akkor javasoljuk a „lilo” csomag kézi eltávolítását ([[Bug:314004|314004-es hiba]]).
Line 49: Line 49:
== Setting wireless regulatory domain via module option no longer supported == == A vezeték nélküli szabályozási tartomány beállítása már nem támogatott a modul kapcsolói használatával ==
Line 51: Line 51:
Ubuntu 9.04 enables the CRDA wireless regulatory framework for controlling which wireless channels are usable and visible in a particular location. If you previously had to use the module option similar to that below in /etc/modprobe.d/options to allow access to certain channels in your locality then you may find that wireless will not function at all: Az Ubuntu 9.04 lehetővé teszi a CRDA vezeték nélküli szabályozási keretrendszer használatát az adott helyen használható és látható vezeték nélküli csatornák felügyeletére. Ha korábban az alább láthatóhoz hasonlóan a modulok kapcsolóit kellett használnia az /etc/modprobe.d/options fájlban bizonyos csatornák adott helyen elérhetőségének felügyeletére, azt tapasztalhatja hogy a vezeték nélküli hálózat egyáltalán nem működik:
Line 55: Line 55:
You should remove this kernel module option on upgrade to Ubuntu 9.04 and use the {{{iw reg}}} command instead. Az Ubuntu 9.04-re frissítéskor el kell távolítania ezt a rendszermag-kapcsolót és az {{{iw reg}}} parancsot kell használnia.
Line 57: Line 57:
== Network management applet must be re-added on Kubuntu upgrade == == A hálózatkezelő kisalkalmazást újra fel kell venni a Kubuntu frissítésekor ==
Line 59: Line 59:
When upgrading from Kubuntu 8.10, the new Network Management applet will need to be added to the panel manually. (Bug Bug:349066) Ha a Kubuntu 8.10-ről használ, akkor a Hálózatkezelő kisalkalmazást saját kezűleg kell a panelhez adnia. (Bug:349066-os hiba)
Line 62: Line 62:
|| Click the Plama icon in the bottom right. || Click Add Widget. || Double click on Network Management. || || Kattintson a jobb alsó sarokban a Plasma ikonra. || Kattintson a Kütyü hozzáadása gombra. || Kattintson kétszer a Hálózatkezelés ikonra. ||
Line 64: Line 64:
== Ctrl-Alt-Backspace disabled by default in Xorg == == A Ctrl-Alt-Backspace alapértelmezésben letiltva az Xorgban ==


Hungarian translation of release-notes, work in progress.

Ezek a kiadási megjegyzések az Ubuntu 9.04 kiadásával és változataival kapcsolatos problémákat ismertetik.

Rendszerkövetelmények

Az Ubuntu 8.10 minimális memóriaigénye 256 MiB. Ha csak a minimális memória áll rendelkezésre, a telepítési folyamat tovább tarthat, de így is sikeresen lezajlik, és a rendszer telepítés után megfelelő sebességgel fog futni.

Kevés memóriával rendelkező rendszerek esetén úgy is telepíthetjük az asztali telepítő CD-ről az Ubuntut, hogy az „Ubuntu telepítése” menüpont kiválasztásával csak a telepítőt indítjuk el, nem pedig az egész kezelőfelületet.

Telepítés

A javasolt csomagok alapértelmezésben telepítésre kerülnek

A Debian irányelv-kézikönyvnek megfelelően (amely szerint „A »Recommends« mezőnek azokat a csomagokat kell felsorolnia, amelyeknek ezen csomag mellett minden átlagos telepítésen megtalálhatónak kell lenniük”) a csomagkezelő-rendszer mostantól a telepített csomagok Recommends: mezőben felsorolt csomagokat alapértelmezésben telepíti, a Depends: mezőben felsoroltak mellett. Ha ezt egyes csomagokhoz el kívánja kerülni, használja az apt-get --no-install-recommends parancsot; ha ezt állandósítani kívánja, szúrja be az „APT::Install-Recommends "false";” sort az /etc/apt/apt.conf fájlban. Ne feledje, hogy ez egyes programokból funkciók hiányzását eredményezheti.

(Ez a módosítás az Ubuntu 8.10-ben jelent meg)

Frissítés

Az Ubuntu 8.10 felhasználók kényelmesen, automatizált módon frissíthetnek 9.04-re. A régebbi Ubuntu kiadások felhasználóinak először az Ubuntu 8.10 kiadásra kell frissíteniük, majd a 9.04-re. A teljes utasítások a http://www.ubuntu.com/getubuntu/upgrading oldalon találhatók.

A Kubuntu felhasználók közvetlenül frissíthetnek Kubuntu 8.04-ról Kubuntu 9.04-re. Az így frissítő felhasználóknak javasoljuk az Ubuntu 8.10 kiadási megjegyzéseinek elolvasását, mivel az ott leírt problémák őket is érintik.

Rendszerindítási hibák Intel D945 alaplappal rendelkező rendszereken

Users have reported slower than normal detection of SATA hard drives on systems with Intel D945 motherboards in Ubuntu 9.04. This may cause the system to drop to a busybox initramfs shell on boot with a "Gave up waiting for root device." error. Wait a minute or two and then exit the initramfs shell by typing 'exit'. Booting should proceed normally. If it doesn't, wait a bit longer and try again. Once the system boots, edit /boot/grub/menu.lst and add rootdelay=90 to the kernel stanza for your current kernel. (290153-as hiba).

A bétáról frissített rendszerek a LABEL= változót használhatják az /etc/fstab fájlban

A Jaunty Alpha 5, Jaunty Alpha 6 vagy az Ubuntu 9.04 beta változatából telepített rendszerek a „LABEL=” szintaxist használhatják az /etc/fstab fájlban fájlrendszerek azonosítására. Ez váratlan viselkedést okozhat később másik lemez, (például USB meghajtó) csatlakoztatásakor, ha az ütköző címkéjű fájlrendszereket tartalmaz. Ha nem biztos, hogy ezt akarja, javasoljuk az univerzálisan egyedi azonosítók (UUID) használatát.

Ha például egy fájlrendszert a „LABEL=home” azonosít az /etc/fstab fájlban, akkor az UUID a következőképpen határozható meg:

blkid -o value -s UUID -l -t LABEL=home

A „LABEL=home” helyettesíthető az „UUID=kimenet” értékkel, ahol a „kimenet” a blkid parancs kimenete.

Az Ubuntu 9.04 kiadásra jelölt vagy végleges kiadásából telepített rendszereket ez a probléma nem érinti.

Az alfa verziókról frissített rendszereken szükséges lehet a titkosított saját könyvtárak újratitkosítása

A Jaunty Alpha kiadásokon eCryptfst használó felhasználóknak javasoljuk a titkosított fájlok újratitkosítását. A 2.6.28-as rendszermag hibája miatt véletlen rendszermag-memória került az eCryptfs által titkosított fájlfejlécekbe, A javítást a Jaunty RC rendszermag tartalmazza. A rendszermag ezen verzióját futtató Ubuntu eCryptfs felhasználóknak újra kell titkosítaniuk minden titkosított fájlt a /usr/bin/ecryptfs-rewrite-file segítségével. További információkért lásd az ecryptfs-rewrite-file(1) kézikönyvét és a 345544-es hibát.

Az Ubuntu 8.10 frissítésein a lilo telepítve lehet

Az asztali CD-ről telepített Ubuntu 8.10 rendszereken a „lilo” csomag is telepítve volt a „grub” mellett, noha a „grub” volt rendszerindításra használva. Ha a javasolt módon a Frissítéskezelőt használja frissítésre, akkor a „lilo” csomag eltávolításra kerül, ha úgy tűnik hogy nincs használatban. Ha más módszerrel frissít és biztosan csak a GRUB rendszertöltőt akarja használni, akkor javasoljuk a „lilo” csomag kézi eltávolítását (314004-es hiba).

A vezeték nélküli szabályozási tartomány beállítása már nem támogatott a modul kapcsolói használatával

Az Ubuntu 9.04 lehetővé teszi a CRDA vezeték nélküli szabályozási keretrendszer használatát az adott helyen használható és látható vezeték nélküli csatornák felügyeletére. Ha korábban az alább láthatóhoz hasonlóan a modulok kapcsolóit kellett használnia az /etc/modprobe.d/options fájlban bizonyos csatornák adott helyen elérhetőségének felügyeletére, azt tapasztalhatja hogy a vezeték nélküli hálózat egyáltalán nem működik:

  • options cfg80211 ieee80211_regdom=EU

Az Ubuntu 9.04-re frissítéskor el kell távolítania ezt a rendszermag-kapcsolót és az iw reg parancsot kell használnia.

A hálózatkezelő kisalkalmazást újra fel kell venni a Kubuntu frissítésekor

Ha a Kubuntu 8.10-ről használ, akkor a Hálózatkezelő kisalkalmazást saját kezűleg kell a panelhez adnia. (349066-os hiba)

plasma-1.png

plasma-2.png

plasma-3.png

Kattintson a jobb alsó sarokban a Plasma ikonra.

Kattintson a Kütyü hozzáadása gombra.

Kattintson kétszer a Hálózatkezelés ikonra.

A Ctrl-Alt-Backspace alapértelmezésben letiltva az Xorgban

The Ctrl-Alt-Backspace key combination to force a restart of X is now disabled by default, to eliminate the problem of accidentally triggering the key combination. Users who do want this function can enable it in their xorg.conf, or by running the command dontzap --disable.

Change in notifications of available updates

Ubuntu 9.04 introduces a change to the handling of package updates, launching update-manager directly instead of displaying a notification icon in the GNOME panel. Users will still be notified of security updates on a daily basis, but for updates that are not security-related, users will only be prompted once a week.

Users who wish to continue receiving update notifications in the previous manner can restore the earlier behavior using the following command:

gconftool -s --type bool /apps/update-notifier/auto_launch false

Other known issues

Performance regressions on Intel graphics cards

Users of Intel video chipsets have reported performance regressions in Ubuntu 8.10 compared with previous releases (bug 252094). Many of the issues have been resolved in Ubuntu 9.04, but some remain.

  • Some users have found improved performance by using the "greedy" migration heuristic. This can be done by running "sudo gedit /etc/X11/xorg.conf", and adding Option "MigrationHeuristic" "greedy" to the Device section of your xorg.conf.

  • Alternatively, a new experimental acceleration architecture option, "DRI2/UXA", is available for Intel graphics users which our testing has found provides significant performance improvements in some cases, but has also shown risk of severe stability problems. You can opt-in to enable this by running "sudo gedit /etc/X11/xorg.conf", and adding Option "AccelMethod" "UXA" to the Device section of your xorg.conf. Users wishing to maximize stability should stay with the standard default acceleration method, "EXA".

    Warning /!\ In some cases this will lead to the graphical environment not starting at all or becoming entirely unusable. In that case, start into rescue mode or press Ctrl+Alt+F2 and log into the text console, and use sudo nano /etc/X11/xorg.conf to revert the UXA option.

  • If none of the above helps, some users reported success with using an older driver version.

Display freezes with Intel graphics cards

Users of Intel video chipsets reported that the display freezes a few minutes after resuming from suspend or hibernate (bug 339091), or under other circumstances. In many cases, switching off desktop effects in System → Preferences → Appearance was reported to help.

If it still happens without desktop effects, you can add Option "DRI" "off" to the Device section of /etc/X11/xorg.conf, as described above. This will disable 3D acceleration and desktop effects, but makes suspend work reliably again and also avoid many types of crashes.

Lock-ups when deleting files from ext4 filesystems

In some cases, deleting files from an ext4 filesystem is reported to cause soft lock-ups in the kernel (330824). Investigation of this problem is ongoing, and it is expected that a fix for this problem will be made available as a post-release update. To avoid this problem, users may wish to install using the default ext3 filesystem and convert their filesystem to ext4 (as documented on the ext4 wiki) once a fix is available.

Switching to ext4 requires manually updating grub

If you choose to upgrade your / or /boot filesystem in place from ext2 or ext3 to ext4 (as documented on the ext4 wiki), then you must also use the grub-install command after upgrading to Ubuntu 9.04 to reinstall your boot loader. If you do not do this, then the version of GRUB installed in your boot sector will not be able to read the kernel from the ext4 filesystem and your system will fail to boot.

Occasional hangs possible on ARM architecture

The ARM port currently does not support the ppoll() & pselect() system syscalls, which will sometimes cause a failure to mount the root filesystem on boot. This is a race condition, and retrying the boot will usually clear the problem. The work to add the syscalls is currently underway and will be delivered as an update to the Ubuntu 9.04 kernel some time after release.

JauntyJackalope/ReleaseNotes/hu (last edited 2009-04-23 08:51:24 by catv-89-134-247-16)