hu

Revision 11 as of 2009-04-21 00:15:26

Clear message


Hungarian translation of release-notes, work in progress.

Ezek a kiadási megjegyzések az Ubuntu 9.04 kiadásával és változataival kapcsolatos problémákat ismertetik.

Rendszerkövetelmények

Az Ubuntu 8.10 minimális memóriaigénye 256 MiB. Ne feledje, hogy a memória egy részét lefoglalhatja a videokártya. Ha csak a minimális memória áll rendelkezésre, a telepítési folyamat tovább tarthat, de így is sikeresen lezajlik, és a rendszer telepítés után megfelelő sebességgel fog futni.

Kevés memóriával rendelkező rendszerek esetén úgy is telepíthetjük az asztali telepítő CD-ről az Ubuntut, hogy az „Ubuntu telepítése” menüpont kiválasztásával csak a telepítőt indítjuk el, nem pedig az egész kezelőfelületet.

Telepítés

A javasolt csomagok alapértelmezésben telepítésre kerülnek

A Debian irányelv-kézikönyvnek megfelelően (amely szerint „A »Recommends« mezőnek azokat a csomagokat kell felsorolnia, amelyeknek ezen csomag mellett minden átlagos telepítésen megtalálhatónak kell lenniük”) a csomagkezelő-rendszer mostantól a telepített csomagok Recommends: mezőben felsorolt csomagokat alapértelmezésben telepíti, a Depends: mezőben felsoroltak mellett. Ha ezt egyes csomagokhoz el kívánja kerülni, használja az apt-get --no-install-recommends parancsot; ha ezt állandósítani kívánja, szúrja be az „APT::Install-Recommends "false";” sort az /etc/apt/apt.conf fájlban. Ne feledje, hogy ez egyes programokból funkciók hiányzását eredményezheti.

(Ez a módosítás az Ubuntu 8.10-ben jelent meg)

Frissítés

Az Ubuntu 8.10 felhasználók kényelmesen, automatizált módon frissíthetnek 9.04-re. A régebbi Ubuntu kiadások felhasználóinak először az Ubuntu 8.10 kiadásra kell frissíteniük, majd a 9.04-re. A teljes utasítások a http://www.ubuntu.com/getubuntu/upgrading oldalon találhatók.

A Kubuntu felhasználók közvetlenül frissíthetnek Kubuntu 8.04-ról Kubuntu 9.04-re. Az így frissítő felhasználóknak javasoljuk az Ubuntu 8.10 kiadási megjegyzéseinek elolvasását, mivel az ott leírt problémák őket is érintik.

Rendszerindítási hibák Intel D945 alaplappal rendelkező rendszereken

Felhasználók a SATA merevlemezek a szokásosnál lassabb felismerését jelentették Intel D945 alaplappal rendelkező rendszereken Ubuntu 9.04 alatt. Emiatt a rendszer egy busybox parancsértelmezőt indíthat az initramfs-ben, a „Gave up waiting for root device.” hibaüzenettel. Várjon egy-két percet és lépjen ki a parancsértelmezőből az „exit” parancs kiadásával. A rendszerindítás normálisan folytatódik. Ha mégsem, várjon egy kicsit és próbálja újra. A rendszer elindulása után szerkessze a /boot/grub/menu.lst fájlt és írja be az aktuális rendszermag sorának végére a rootdelay=90 értéket. (290153-as hiba).

A bétáról frissített rendszerek a LABEL= változót használhatják az /etc/fstab fájlban

A Jaunty Alpha 5, Jaunty Alpha 6 vagy az Ubuntu 9.04 beta változatából telepített rendszerek a „LABEL=” szintaxist használhatják az /etc/fstab fájlban fájlrendszerek azonosítására. Ez váratlan viselkedést okozhat később másik lemez, (például USB meghajtó) csatlakoztatásakor, ha az ütköző címkéjű fájlrendszereket tartalmaz. Ha nem biztos, hogy ezt akarja, javasoljuk az univerzálisan egyedi azonosítók (UUID) használatát.

Ha például egy fájlrendszert a „LABEL=home” azonosít az /etc/fstab fájlban, akkor az UUID a következőképpen határozható meg:

blkid -o value -s UUID -l -t LABEL=home

A „LABEL=home” helyettesíthető az „UUID=kimenet” értékkel, ahol a „kimenet” a blkid parancs kimenete.

Az Ubuntu 9.04 kiadásra jelölt vagy végleges kiadásából telepített rendszereket ez a probléma nem érinti.

Az alfa verziókról frissített rendszereken szükséges lehet a titkosított saját könyvtárak újratitkosítása

A Jaunty Alpha kiadásokon eCryptfst használó felhasználóknak javasoljuk a titkosított fájlok újratitkosítását. A 2.6.28-as rendszermag hibája miatt véletlen rendszermag-memória került az eCryptfs által titkosított fájlfejlécekbe, A javítást a Jaunty RC rendszermag tartalmazza. A rendszermag ezen verzióját futtató Ubuntu eCryptfs felhasználóknak újra kell titkosítaniuk minden titkosított fájlt a /usr/bin/ecryptfs-rewrite-file segítségével. További információkért lásd az ecryptfs-rewrite-file(1) kézikönyvét és a 345544-es hibát.

Az Ubuntu 8.10-ről frissítés után a lilo telepítve lehet

Az asztali CD-ről telepített Ubuntu 8.10 rendszereken a „lilo” csomag is telepítve volt a „grub” mellett, noha a „grub” volt rendszerindításra használva. Ha a javasolt módon a Frissítéskezelőt használja frissítésre, akkor a „lilo” csomag eltávolításra kerül, ha úgy tűnik hogy nincs használatban. Ha más módszerrel frissít és biztosan csak a GRUB rendszertöltőt akarja használni, akkor javasoljuk a „lilo” csomag kézi eltávolítását (314004-es hiba).

A vezeték nélküli szabályozási tartomány beállítása már nem támogatott a modul kapcsolói használatával

Az Ubuntu 9.04 lehetővé teszi a CRDA vezeték nélküli szabályozási keretrendszer használatát az adott helyen használható és látható vezeték nélküli csatornák felügyeletére. Ha korábban az alább láthatóhoz hasonlóan a modulok kapcsolóit kellett használnia az /etc/modprobe.d/options fájlban bizonyos csatornák adott helyen elérhetőségének felügyeletére, azt tapasztalhatja hogy a vezeték nélküli hálózat egyáltalán nem működik:

  • options cfg80211 ieee80211_regdom=EU

Az Ubuntu 9.04-re frissítéskor el kell távolítania ezt a rendszermag-kapcsolót és az iw reg parancsot kell használnia.

A hálózatkezelő kisalkalmazást újra fel kell venni a Kubuntu frissítésekor

Ha a Kubuntu 8.10-ről használ, akkor a Hálózatkezelő kisalkalmazást saját kezűleg kell a panelhez adnia. (349066-os hiba)

plasma-1.png

plasma-2.png

plasma-3.png

Kattintson a jobb alsó sarokban a Plasma ikonra.

Kattintson a Kütyü hozzáadása gombra.

Kattintson kétszer a Hálózatkezelés ikonra.

A Kubuntu hálózatkezelő kisalkalmazása nem csatlakozik WPA2 hálózatokhoz

A Kubuntu hálózatkezelő kisalkalmazása nem csatlakozik WPA 2 hálózatokhoz vagy egyes VPN hálózatokhoz. Kerülő megoldásként használhatja a knetworkmanagert (elérhető a DVD-n) vagy a network-manager-gnome csomagot (339313-es hiba).

A Ctrl-Alt-Backspace alapértelmezésben letiltva az Xorgban

Az X újraindítását kikényszerítő Ctrl-Alt-Backspace billentyűkombináció mostantól le van tiltva, a véletlen megnyomásából származó problémák elkerülése érdekében. Ha szüksége van erre a funkcióra, engedélyezheti az xorg.conf fájlban vagy a dontzap --disable parancs futtatásával.

Változás az elérhető frissítésekkel kapcsolatos értesítésekben

Az Ubuntu 9.04 változást hoz a csomagfrissítések kezelésében, a GNOME panelen megjelenő értesítési ikon helyett közvetlenül indítja a Frissítéskezelőt. A felhasználók a biztonsági frissítésekről naponta értesítést kapnak, de a nem biztonsági frissítésekről csak hetente egyszer.

A frissítési figyelmeztetések korábbi megjelenítési módjának visszaállításához a következő parancsot használhatja:

gconftool -s --type bool /apps/update-notifier/auto_launch false

Egyéb ismert problémák

Teljesítményromlás Intel videokártyákon

Az Intel video-lapkakészletek felhasználói az Ubuntu 8.10-ben a teljesítmény romlását jelentették a korábbi kiadásokhoz képest (252094-es hiba). A problémák jó része megoldódott az Ubuntu 9.04-ben, de nem mind.

  • Néhányan a teljesítmény javulását tapasztalták a "greedy" átállási heurisztika használatával. Ez a „sudo gedit /etc/X11/xorg.conf” parancs futtatásával és az Option "MigrationHeuristic" "greedy" sor hozzáadásával az „xorg.conf” „Device” szakaszához.

  • Ennek alternatívájaként használható a „DRI2/UXA” nevű új kísérleti gyorsítási architektúraváltozat, amely a tesztelés szerint jelentős teljesítményjavulást ígér bizonyos esetekben, de súlyos stabilitási problémákat is találtak. Engedélyezheti ennek használatát a „sudo gedit /etc/X11/xorg.conf” parancs futtatásával és az Option "AccelMethod" "UXA sor hozzáadásával az „xorg.conf” „Device” szakaszához. A stabilitást a szabványos „EXA” gyorsítási mód használatával lehet megőrizni.

    Warning /!\ Egyes esetekben ez a grafikus környezet el nem indulását vagy teljes használhatatlanná válását okozhatja. Ebben az esetben indítsa a rendszert helyreállítási módban vagy nyomja meg a Ctrl+Alt+F2 kombinációt és jelentkezzen be a szöveges konzolon, majd használja a „sudo nano /etc/X11/xorg.conf” parancsot az UXA beállítás visszavonásához.

  • Ha a fentiek egyike sem segít, néhány felhasználó a régebbi meghajtóverzió sikeres használatáról számolt be.

Képernyőfagyások Intel videokártyákkal

Különböző Intel videokártyák felhasználói fagyásokat jelentettek különböző körülmények között (például néhány perccel felfüggesztés után az i945-ön, lásd a 339091-es hibát). Sok esetben az asztali effektek kikapcsolása a Rendszer -> Beállítások -> Megjelenés alatt segített.

Ezek a fagyások különösen gyakran történnek az i965 kártyákkal (359392-es hiba). Emiatt az asztali effektek alapértelmezésben kikapcsolásra kerültek ezen a videokártyán a végső kiadásban. A probléma megoldása után a 9.04 egy frissítésében újra engedélyezve lesznek.

Ha asztali effektek nélkül is fagyásokat tapasztal, a fenti módon felveheti az Option "DRI" "off" sort az „xorg.conf” „Device” szakaszához. Ez letiltja a 3D gyorsítást és az asztali effekteket, de a felfüggesztést újra megbízhatóvá teszi és elkerül sok összeomlástípust is.

Fagyások fájlok törlésekor ext4 fájlrendszerekről

Egyes esetekben fájlok törlése ext4 fájlrendszerről a rendszermag fagyását okozhatja (330824-es hiba). A probléma vizsgálata folyamatban van és várható, hogy a javítása a kiadás utáni frissítésként válik elérhetővé. A probléma elkerülése érdekében javasolt az alapértelmezett ext3 fájlrendszerrel való telepítés, majd a fájlrendszer átalakítása ext4-re (az ext4 wikiben leírt módon)) a javítás megjelenése után.

Az ext4-re váltás a grub kézi frissítését igényli

Ha a „/” vagy a „/boot” fájlrendszert helyben kívánja ext2 vagy ext3 típusról ext4 típusúvá alakítani (az ext4 wikiben leírt módon), akkor a grub-install parancsot is használnia kell a rendszertöltő újratelepítéséhez az Ubuntu 9.04-re frissítés után. Ha ezt nem teszi meg, akkor a rendszertöltő szektorba telepített GRUB verzió nem lesz képes beolvasni a rendszermagot az ext4 fájlrendszerről és a rendszer nem fog elindulni.

Eseti fagyások ARM architektúrán

Az ARM port jelenleg nem támogatja a ppoll() & pselect() rendszerhívásokat, amelyek néha a gyökérfájlrendszer csatolásának meghiúsulását okozzák rendszerindításkor. Ez egy versenyhelyzet és a rendszer újraindítása általában megoldja. A rendszerhívások hozzáadása jelenleg folyamatban van és a kiadás után frissítésként válik elérhetővé az Ubuntu 9.04 rendszermaghoz.