hu

Revision 15 as of 2009-04-22 14:37:35

Clear message


Contents

  1. Rendszerkövetelmények
  2. Telepítés
    1. A javasolt csomagok alapértelmezésben telepítésre kerülnek
    2. Wrong display when installing to largest continuous free space on disk
    3. Hibernation may be unavailable with automatic partitioning
  3. Frissítés
    1. Rendszerindítási hibák Intel D945 alaplappal rendelkező rendszereken
    2. A bétáról frissített rendszerek a LABEL= változót használhatják az /etc/fstab fájlban
    3. python ImportError with systems upgraded before Ubuntu 9.04 release candidate
    4. Az alfa verziókról frissített rendszereken szükséges lehet a titkosított saját könyvtárak újratitkosítása
    5. Az Ubuntu 8.10-ről frissítés után a lilo telepítve lehet
    6. A vezeték nélküli szabályozási tartomány beállítása már nem támogatott a modul kapcsolói használatával
    7. A hálózatkezelő kisalkalmazást újra fel kell venni a Kubuntu frissítésekor
    8. A Kubuntu hálózatkezelő kisalkalmazása nem csatlakozik WPA2 hálózatokhoz
    9. A Ctrl-Alt-Backspace alapértelmezésben letiltva az Xorgban
    10. Változás az elérhető frissítésekkel kapcsolatos értesítésekben
  4. Egyéb ismert problémák
    1. Teljesítményromlás Intel videokártyákon
    2. Képernyőfagyások Intel videokártyákkal
    3. Fagyások fájlok törlésekor ext4 fájlrendszerekről
    4. Az ext4-re váltás a grub kézi frissítését igényli
    5. Possible data-loss problems resizing ext4
    6. Pulseaudio inadvertently enabled in Kubuntu when installing from DVD or upgrading with apt-get
    7. Apparmor profiles incompatible with ecryptfs
    8. Avahi will not start if a .local domain is present
    9. Wubi reuses a pre-existing "ubuntu" directory and removes it on uninstallation
    10. Eseti fagyások ARM architektúrán
    11. Problems displaying text in Mythbuntu with Radeon driver

Ezek a kiadási megjegyzések az Ubuntu 9.04 kiadásával és változataival kapcsolatos problémákat ismertetik.

Rendszerkövetelmények

Az Ubuntu 9.04 minimális memóriaigénye 256 MiB. Ne feledje, hogy a memória egy részét lefoglalhatja a videokártya. Ha csak a minimális memória áll rendelkezésre, a telepítési folyamat tovább tarthat, de így is sikeresen lezajlik, és a rendszer telepítés után megfelelő sebességgel fog futni.

Kevés memóriával rendelkező rendszerek esetén úgy is telepíthetjük az asztali telepítő CD-ről az Ubuntut, hogy az „Ubuntu telepítése” menüpont kiválasztásával csak a telepítőt indítjuk el, nem pedig az egész kezelőfelületet.

Telepítés

A javasolt csomagok alapértelmezésben telepítésre kerülnek

A Debian irányelv-kézikönyvnek megfelelően (amely szerint „A »Recommends« mezőnek azokat a csomagokat kell felsorolnia, amelyeknek ezen csomag mellett minden átlagos telepítésen megtalálhatónak kell lenniük”) a csomagkezelő-rendszer mostantól a telepített csomagok Recommends: mezőben felsorolt csomagokat alapértelmezésben telepíti, a Depends: mezőben felsoroltak mellett. Ha ezt egyes csomagokhoz el kívánja kerülni, használja az apt-get --no-install-recommends parancsot; ha ezt állandósítani kívánja, szúrja be az „APT::Install-Recommends "false";” sort az /etc/apt/apt.conf fájlban. Ne feledje, hogy ez egyes programokból funkciók hiányzását eredményezheti.

(Ez a módosítás az Ubuntu 8.10-ben jelent meg)

Wrong display when installing to largest continuous free space on disk

"When both the "Install them side by side" option and the "Use the largest continuous free space" options are present, the "Use the largest continuous free space" option will display the wrong information in the partition bar that shows what the disk will look like after installation. However, selecting this option will correctly install Ubuntu into the largest empty partition."

Hibernation may be unavailable with automatic partitioning

The default partitioning recipe in the installer will in some cases allocate a swap partition that is smaller than the physical memory in the system. This will prevent the use of hibernation (suspend-to-disk) because the system image will not fit in the swap partition. If you intend to use hibernation with your system, you should ensure that the swap partition's size is at least as large as the system's physical RAM.

Frissítés

Az Ubuntu 8.10 felhasználók kényelmesen, automatizált módon frissíthetnek 9.04-re. A régebbi Ubuntu kiadások felhasználóinak először az Ubuntu 8.10 kiadásra kell frissíteniük, majd a 9.04-re. A teljes utasítások a http://www.ubuntu.com/getubuntu/upgrading oldalon találhatók.

A Kubuntu felhasználók közvetlenül frissíthetnek Kubuntu 8.04-ról Kubuntu 9.04-re. Az így frissítő felhasználóknak javasoljuk az Ubuntu 8.10 kiadási megjegyzéseinek elolvasását, mivel az ott leírt problémák őket is érintik.

Rendszerindítási hibák Intel D945 alaplappal rendelkező rendszereken

Felhasználók a SATA merevlemezek a szokásosnál lassabb felismerését jelentették Intel D945 alaplappal rendelkező rendszereken Ubuntu 9.04 alatt. Emiatt a rendszer egy busybox parancsértelmezőt indíthat az initramfs-ben, a „Gave up waiting for root device.” hibaüzenettel. Várjon egy-két percet és lépjen ki a parancsértelmezőből az „exit” parancs kiadásával. A rendszerindítás normálisan folytatódik. Ha mégsem, várjon egy kicsit és próbálja újra. A rendszer elindulása után szerkessze a /boot/grub/menu.lst fájlt és írja be az aktuális rendszermag sorának végére a rootdelay=90 értéket. (290153-as hiba).

A bétáról frissített rendszerek a LABEL= változót használhatják az /etc/fstab fájlban

A Jaunty Alpha 5, Jaunty Alpha 6 vagy az Ubuntu 9.04 beta változatából telepített rendszerek a „LABEL=” szintaxist használhatják az /etc/fstab fájlban fájlrendszerek azonosítására. Ez váratlan viselkedést okozhat később másik lemez, (például USB meghajtó) csatlakoztatásakor, ha az ütköző címkéjű fájlrendszereket tartalmaz. Ha nem biztos, hogy ezt akarja, javasoljuk az univerzálisan egyedi azonosítók (UUID) használatát.

Ha például egy fájlrendszert a „LABEL=home” azonosít az /etc/fstab fájlban, akkor az UUID a következőképpen határozható meg:

blkid -o value -s UUID -l -t LABEL=home

A „LABEL=home” helyettesíthető az „UUID=kimenet” értékkel, ahol a „kimenet” a blkid parancs kimenete.

Az Ubuntu 9.04 kiadásra jelölt vagy végleges kiadásából telepített rendszereket ez a probléma nem érinti.

python ImportError with systems upgraded before Ubuntu 9.04 release candidate

A bug in the python packages present in jaunty prior to the Ubuntu 9.04 release candidate caused python modules to fail to be registered for use with the current python version, python 2.6. This problem appears as an import error, e.g:

ImportError: No module named foo

even though the package providing the module package is installed.

To correct this, run the command:

sudo dpkg-reconfigure python-foo

for each python-foo package providing an affected module.

Az alfa verziókról frissített rendszereken szükséges lehet a titkosított saját könyvtárak újratitkosítása

A Jaunty Alpha kiadásokon eCryptfst használó felhasználóknak javasoljuk a titkosított fájlok újratitkosítását. A 2.6.28-as rendszermag hibája miatt véletlen rendszermag-memória került az eCryptfs által titkosított fájlfejlécekbe, A javítást a Jaunty RC rendszermag tartalmazza. A rendszermag ezen verzióját futtató Ubuntu eCryptfs felhasználóknak újra kell titkosítaniuk minden titkosított fájlt a /usr/bin/ecryptfs-rewrite-file segítségével. További információkért lásd az ecryptfs-rewrite-file(1) kézikönyvét és a 345544-es hibát.

Az Ubuntu 8.10-ről frissítés után a lilo telepítve lehet

Az asztali CD-ről telepített Ubuntu 8.10 rendszereken tévedésből a lilo csomag is telepítve volt a grub mellett, noha a grub volt rendszerindításra használva. Ha a javasolt módon a Frissítéskezelőt használja frissítésre, akkor a lilo csomag eltávolításra kerül, ha úgy tűnik hogy nincs használatban. Ha más módszerrel frissít és biztosan csak a GRUB rendszertöltőt akarja használni, akkor javasoljuk a lilo csomag kézi eltávolítását (314004-es hiba).

A vezeték nélküli szabályozási tartomány beállítása már nem támogatott a modul kapcsolói használatával

Az Ubuntu 9.04 lehetővé teszi a CRDA vezeték nélküli szabályozási keretrendszer használatát az adott helyen használható és látható vezeték nélküli csatornák felügyeletére. Ha korábban az alább láthatóhoz hasonlóan a modulok kapcsolóit kellett használnia az /etc/modprobe.d/options fájlban bizonyos csatornák adott helyen elérhetőségének felügyeletére, azt tapasztalhatja hogy a vezeték nélküli hálózat egyáltalán nem működik:

  • options cfg80211 ieee80211_regdom=EU

Az Ubuntu 9.04-re frissítéskor el kell távolítania ezt a rendszermag-kapcsolót és az iw reg parancsot kell használnia.

A hálózatkezelő kisalkalmazást újra fel kell venni a Kubuntu frissítésekor

Ha a Kubuntu 8.10-ről frissít, akkor a Hálózatkezelő kisalkalmazást saját kezűleg kell a panelhez adnia. (349066-os hiba)

plasma-1.png

plasma-2.png

plasma-3.png

Kattintson a jobb alsó sarokban a Plasma ikonra.

Kattintson az Új elem gombra.

Kattintson kétszer a Hálózatkezelés ikonra.

A Kubuntu hálózatkezelő kisalkalmazása nem csatlakozik WPA2 hálózatokhoz

A Kubuntu hálózatkezelő kisalkalmazása nem csatlakozik WPA 2 hálózatokhoz vagy egyes VPN hálózatokhoz. Kerülő megoldásként használhatja a knetworkmanagert (elérhető a DVD-n) vagy a network-manager-gnome csomagot (339313-es hiba).

A Ctrl-Alt-Backspace alapértelmezésben letiltva az Xorgban

Az X újraindítását kikényszerítő Ctrl-Alt-Backspace billentyűkombináció mostantól le van tiltva, a véletlen megnyomásából származó problémák elkerülése érdekében. Ha szüksége van erre a funkcióra, engedélyezheti az xorg.conf fájlban vagy a dontzap --disable parancs futtatásával.

Változás az elérhető frissítésekkel kapcsolatos értesítésekben

Az Ubuntu 9.04 változást hoz a csomagfrissítések kezelésében, a GNOME panelen megjelenő értesítési ikon helyett közvetlenül indítja a Frissítéskezelőt. A felhasználók a biztonsági frissítésekről naponta értesítést kapnak, de a nem biztonsági frissítésekről csak hetente egyszer.

A frissítési figyelmeztetések korábbi megjelenítési módjának visszaállításához a következő parancsot használhatja:

gconftool -s --type bool /apps/update-notifier/auto_launch false

Egyéb ismert problémák

Teljesítményromlás Intel videokártyákon

Az Intel video-lapkakészletek felhasználói az Ubuntu 8.10-ben a teljesítmény romlását jelentették a korábbi kiadásokhoz képest (252094-es hiba). A problémák jó része megoldódott az Ubuntu 9.04-ben, de nem mind.

  • Néhányan a teljesítmény javulását tapasztalták a "greedy" átállási heurisztika használatával. Ez a „sudo gedit /etc/X11/xorg.conf” parancs futtatásával és az „Option "MigrationHeuristic" "greedy" sor hozzáadásával az xorg.conf „Device” szakaszához.

  • Ennek alternatívájaként használható a „DRI2/UXA” nevű új kísérleti gyorsítási architektúraváltozat, amely a tesztelés szerint jelentős teljesítményjavulást ígér bizonyos esetekben, de súlyos stabilitási problémákat is találtak. Engedélyezheti ennek használatát a „sudo gedit /etc/X11/xorg.conf” parancs futtatásával és az „Option "AccelMethod" "UXA sor hozzáadásával az xorg.conf „Device” szakaszához. A stabilitást a szabványos „EXA” gyorsítási mód használatával lehet megőrizni.

    Warning /!\ Egyes esetekben ez a grafikus környezet el nem indulását vagy teljes használhatatlanná válását okozhatja. Ebben az esetben indítsa a rendszert helyreállítási módban vagy nyomja meg a Ctrl+Alt+F2 kombinációt és jelentkezzen be a szöveges konzolon, majd használja a „sudo nano /etc/X11/xorg.conf” parancsot az UXA beállítás visszavonásához.

  • Ha a fentiek egyike sem segít, néhány felhasználó a régebbi meghajtóverzió sikeres használatáról számolt be.

Képernyőfagyások Intel videokártyákkal

Különböző Intel videokártyák felhasználói fagyásokat jelentettek különböző körülmények között (például néhány perccel felfüggesztés után az i945-ön, lásd a 339091-es hibát). Sok esetben az asztali effektek kikapcsolása a Rendszer -> Beállítások -> Megjelenés alatt segített.

Ezek a fagyások különösen gyakran történnek az i965 kártyákkal (359392-es hiba). Emiatt az asztali effektek alapértelmezésben kikapcsolásra kerültek ezen a videokártyán a végső kiadásban. A probléma megoldása után a 9.04 egy frissítésében újra engedélyezve lesznek.

Ha asztali effektek nélkül is fagyásokat tapasztal, a fenti módon felveheti az Option "DRI" "off" sort az xorg.conf „Device” szakaszához. Ez letiltja a 3D gyorsítást és az asztali effekteket, de a felfüggesztést újra megbízhatóvá teszi és elkerül sok összeomlástípust is.

Fagyások fájlok törlésekor ext4 fájlrendszerekről

Egyes esetekben fájlok törlése ext4 fájlrendszerről a rendszermag fagyását okozhatja (330824-es hiba). A probléma vizsgálata folyamatban van és várható, hogy a javítása a kiadás utáni frissítésként válik elérhetővé. A probléma elkerülése érdekében javasolt az alapértelmezett ext3 fájlrendszerrel való telepítés, majd a fájlrendszer átalakítása ext4-re (az ext4 wikiben leírt módon)) a javítás megjelenése után.

Az ext4-re váltás a grub kézi frissítését igényli

Ha a / vagy a /boot fájlrendszert helyben kívánja ext2 vagy ext3 típusról ext4 típusúvá alakítani (az ext4 wikiben leírt módon), akkor a grub-install parancsot is használnia kell a rendszertöltő újratelepítéséhez az Ubuntu 9.04-re frissítés után. Ha ezt nem teszi meg, akkor a rendszertöltő szektorba telepített GRUB verzió nem lesz képes beolvasni a rendszermagot az ext4 fájlrendszerről és a rendszer nem fog elindulni.

Possible data-loss problems resizing ext4

The resize2fs tool may cause data loss when growing or shrinking ext4 filesystems off-line. See this mail from the upstream maintainer for more details. Unfortunately we became aware of this too late to fix it in Ubuntu 9.04. If you wish to resize an ext4 filesystem using the tools in Ubuntu 9.04, you may be able to work around these problems by first disabling the flex_bg and uninit_bg features (do not attempt this on a mounted filesystem!):

tune2fs -O ^flex_bg,^uninit_bg /dev/DEVICE_NAME
e2fsck /dev/DEVICE_NAME

However, we still strongly recommend taking significantly more care with backups than usual before attempting to resize an ext4 filesystem.

Pulseaudio inadvertently enabled in Kubuntu when installing from DVD or upgrading with apt-get

When installing Kubuntu 9.04 from the DVD or alternate CD images, or upgrading to Kubuntu 9.04 from a previous release using apt-get dist-upgrade, the pulseaudio package will be installed in error. This package is not intended to be installed as part of the Kubuntu desktop. Users can remove this package with the command:

sudo apt-get remove --purge pulseaudio

Apparmor profiles incompatible with ecryptfs

When using encrypted directories together with apparmor in enforcing mode, apparmor will deny access to certain files unexpectedly because the Linux kernel sees the process as accessing the file via both the unencrypted and encrypted paths (359338). As a workaround, users can modify their apparmor profiles under /etc/apparmor.d/ to grant permissions to @{HOME}/.Private/**.

Avahi will not start if a .local domain is present

The avahi-daemon package, which implements the mDNS "zeroconf" standard, includes a check to avoid running when a conflicting .local DNS domain is present. It is reported that some ISPs advertise such a .local domain on their networks, which will leave Ubuntu 9.04 hosts unable to see names advertised on the local network (327362).

To force the use of mDNS on a network configured this way, users can run the commands:

sudo sed -i -e'/AVAHI_DAEMON_DETECT_LOCAL/s/1/0/' /etc/default/avahi-daemon
sudo service avahi-daemon start

Wubi reuses a pre-existing "ubuntu" directory and removes it on uninstallation

If there is a pre-existing directory called "ubuntu" in the target drive, it will be reused during the Windows installation and the full directory will be removed when uninstalling (364166). This will result in the loss of any files which were originally in that directory. It is recommended to rename any directory called "ubuntu" before proceeding with a Wubi installation.

Eseti fagyások ARM architektúrán

Az ARM port jelenleg nem támogatja a ppoll() & pselect() rendszerhívásokat, amelyek néha a gyökérfájlrendszer csatolásának meghiúsulását okozzák rendszerindításkor. Ez egy versenyhelyzet és a rendszer újraindítása általában megoldja. A rendszerhívások hozzáadása jelenleg folyamatban van és a kiadás után frissítésként válik elérhetővé az Ubuntu 9.04 rendszermaghoz.

Problems displaying text in Mythbuntu with Radeon driver

The mythtv frontend in mythbuntu fails to render fonts correctly when using the radeon driver and DRI is enabled (341898). This issue is expected to be resolved in a post-release update soon after release. In the meantime, users can work around this problem by disabling DRI in their X configuration.