PL

Differences between revisions 6 and 7
Revision 6 as of 2008-10-14 13:57:40
Size: 24128
Editor: 91
Comment: sync z repo
Revision 7 as of 2008-10-14 14:32:03
Size: 22922
Editor: 91
Comment:
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 9: Line 9:
## Edit the following to include issue number, date info, and a short list
## of the top articles in this release.

Witaj w 112 numerze Cotygodniowego Biuletynu Ubuntu, obejmującym wydarzenia od 5 do 11 października 2008. W tym numerze m.in. ...
Witaj w 112 numerze Cotygodniowego Biuletynu Ubuntu, obejmującym wydarzenia od 5 do 11 października 2008. W tym numerze m.in.: Baner odliczania do wydania Intrepid zmodyfikowany dla Wordpress.com, Xubuntu Hug day - podsumowanie, zwycięzcy Ubuntu Free Culture Showcase, nowi członkowie Ubuntu, wyłączenie Launchpad z powodu aktualizacji, podsumowanie spotkania Zespołu ds. Ubuntu Server i wiele innych.
Line 20: Line 17:
 * Baner odliczania do wydania Intrepid zmodyfikowany dla Wordpress.com
 * Xubuntu Hug day - podsumowanie
 * Ogłoszono zwycięzców Ubuntu Free Culture Showcase
 * Nowi członkowie Ubuntu
 * Statystyki Ubuntu
 * Uzyskiwanie pomocy ze strony zespołu Launchpad
 * Wyłączenie Launchpad z powodu aktualizacji
 * W prasie i blogosferze
 * Podsumowanie spotkania Zespołu ds. Ubuntu Server
 * Nadchodzące spotkania i wydarzenia
 * Aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa
Line 22: Line 31:
=== Baner odliczania do wydania Intrepid zmodyfikowany dla Wordpress.com ===

Baner odliczania został w ostatnim czasie zaktualizowany. Wprowadzony modyfikacje umożliwiające użycie banera na stronach hostowanych na Wordpress.com. Wordpress.com i inne serwisy blogowe blokują wykonywania Javascript, który był używany w poprzedniej wersji banera. Metoda opracowana przez użytkownika Peng nie korzysta z Javascript. W artykule poniżej znajdziesz dwa odnośniki oraz grafiki do wykorzystania. Zapisz grafiki na dysku a potem załaduj na swoją stronę, następnie zmodyfikuj znacznik "src=" tak, aby kierował do twojego permalinka.
=== Baner odliczania dla wydania Intrepid zmodyfikowany dla Wordpress.com ===

Baner odliczania został w ostatnim czasie zaktualizowany. Wprowadzone modyfikacje umożliwiają użycie banera na stronach hostowanych na Wordpress.com. Serwis ten (oraz inne serwisy blogowe) blokują wykonywania JavaScript, który był używany w poprzedniej wersji banera. Metoda opracowana przez użytkownika Peng nie korzysta z JavaScript. W artykule poniżej znajdziesz dwa odnośniki oraz grafiki do wykorzystania. Zapisz grafiki na dysku a potem załaduj na swoją stronę, następnie zmodyfikuj znacznik "src=" tak, aby kierował do twojego permalinka.
Line 36: Line 45:
Jono Bacon ogłosił nazwiska zwyciezców konkursu Ubuntu Free Culture Showcase. Konkurs ten ma na celu uhonorowanie artystów z okazji każdego nowego wydania. Zwycięzcy zostali wyłonieni ogromnej ilości wielu zgłoszeń, wstępnie wyselekcjonowanych przez starannie dobraną grupę bardzo kreatywnych osób, i ostatecznie wybrani przez Radę ds. Społeczności. Zwyciązcami są: Jono Bacon ogłosił nazwiska zwycięzców konkursu Ubuntu Free Culture Showcase. Konkurs ten ma na celu uhonorowanie artystów z okazji każdego nowego wydania. Zwycięzcy zostali wyłonieni z ogromnej ilości zgłoszeń, wstępnie wyselekcjonowanych przez starannie dobraną grupę bardzo kreatywnych osób, i ostatecznie wybrani przez Radę ds. Społeczności. Zwycięzcami są:
Line 47: Line 56:
ArcRiley udziela się w ramach zepołu LoCo z New Hampshire, pomagając zepołowi w najważniejszych momentach rozwiązywać konflikty. Brał także udział w organizwaniu imprez instalacyjych, oraz wykazał zainteresowanie przygotowywaniem pakietów z grami i oprogramowaniem edukacyjnym. W 2001 Arc rozpoczął również program recyklingowy w Ithaca, w stanie Nowy Jork nazwany "Yellow Box Project". Wiele rodzin w Ithaca nie posiadało komputera, podczas gdy na wysypiskach lądują setki komputerów, którym do działania brakuje jedynie trochę pracy lub odpowiedniego oprogramowania. Launchpad: https://launchpad.net/~arcriley Wiki: https://wiki.ubuntu.com/ArcRiley

Rada regionu Azji i Oceanii ds. czlonkstwa jest niezmiernie szczęśliwa móc przedstawić nowego członka Ubuntu.
ArcRiley udziela się w ramach zespołu LoCo z New Hampshire, pomagając zespołowi w najważniejszych momentach rozwiązywać konflikty. Brał także udział w organizowaniu imprez instalacyjnych, oraz wykazał zainteresowanie przygotowywaniem pakietów z grami i oprogramowaniem edukacyjnym. W 2001 Arc rozpoczął również program recyklingowy w Ithaca, w stanie Nowy Jork nazwany "Yellow Box Project". Wiele rodzin w Ithaca nie posiadało komputera, podczas gdy na wysypiskach lądują setki komputerów, którym do działania brakuje jedynie trochę pracy lub odpowiedniego oprogramowania. Launchpad: https://launchpad.net/~arcriley Wiki: https://wiki.ubuntu.com/ArcRiley

Rada regionu Azji i Oceanii ds. członkostwa jest niezmiernie szczęśliwa móc przedstawić nowego członka Ubuntu.
Line 73: Line 82:
Pozostałe do przetłumaczania frazy w Ubuntu 8.04 "Hardy Heron," zobacz więcej na https://translations.launchpad.net/ubuntu/hardy/ Pozostałe do przetłumaczenia frazy w Ubuntu 8.04 "Hardy Heron," zobacz więcej na https://translations.launchpad.net/ubuntu/hardy/
Line 95: Line 104:
== Wiadomości ze świata LoCo ==

## Make each article a subsection, via === Section name ===
## Add notes about new locoteams, changed ones, meetings, etc.

== Nowe w Hardy Heron ==

## This list is pulled by Corey Burger and dumped here in raw form for parsing.
## Choose a something you wish to write about a write a short piece about what
## has changed since the last version in Ubuntu. This might mean several upstream
## releases. To find this data, use the changelog in the package and look on the web.
## If you cannot find a usable changelog, simply drop that package. Try and group packages
## together logically, such as X, the kernel or GNOME.

## After all the package sections are written, organize them logically, based
## on desktop or server, GNOME, KDE, or Xfce4, etc.

## Sometimes bigger changes, such as a new development policy or a major new
## thing will be mentioned under a seperate heading
Line 117: Line 106:
=== Pomoc ze strony zespołu Launchpad ===

Matthew Revell doniósł, że w chili obecnej o wiele łatwiejsze jest otrzymanie pomocy ze strony zepołu Launchpad. Każdego dnia podczas weekendu członek zespołu odpowiada na pytania na kanale #launchpad w sieci IRC, oraz odpowiada na emaile nadesłane na adres Pomocy na Launchpad[1]. Członkowie zespołu są jednak rozsiani po całym świecie, a dyżury trwają 8 godzin. Możesz łatwo znaleźć kto obecnie pełni dyżur oraz w jakiej strefie czasowej mieszka sprawdzając stronę Help``Rotation [2]. Nie zapomnij dać znać zepołowi Launchpad co myślisz o nowej usłudze.
=== Uzyskiwanie pomocy ze strony zespołu Launchpad ===

Matthew Revell doniósł, że w chili obecnej o wiele łatwiejsze jest otrzymanie pomocy ze strony zespołu Launchpad. Każdego dnia podczas weekendu członek zespołu odpowiada na pytania na kanale #launchpad w sieci IRC, oraz odpowiada na emaile nadesłane na adres Pomocy na Launchpad[1]. Członkowie zespołu są jednak rozsiani po całym świecie, a dyżury trwają 8 godzin. Możesz łatwo znaleźć kto obecnie pełni dyżur oraz w jakiej strefie czasowej mieszka sprawdzając stronę Help``Rotation [2]. Nie zapomnij dać znać zespołowi Launchpad co myślisz o nowej usłudze.
Line 126: Line 115:
=== Launchpad wyłączony z powodu aktualizacji ===

Zespół Launchpad planuje na 16 października wydanie wersji 2.1.10 platformy Lauchpad. W czasie instalowania nowej wersji Launchpad będzie niedostępny przez maksymalnie 2 godziny.

 * Launchpad niedpostępny: 00:00 UTC - Czwartek, 16 października
=== Wyłączenie Launchpad z powodu aktualizacji ===

Zespół Launchpad planuje na 16 października wydanie wersji 2.1.10 platformy Launchpad. W czasie instalowania nowej wersji Launchpad będzie niedostępny przez maksymalnie 2 godziny.

 * Launchpad niedostępny: 00:00 UTC - Czwartek, 16 października
Line 137: Line 126:
== Wiadomości z forów Ubuntu ==

## This section is provided to include any interesting updates from the Ubuntu Forums.
Line 143: Line 128:

Line 145: Line 132:
 * Ubuntu potwierdza, że zwroty netbooków z Linuksem są większe, niż oczekiwano - Joanna Stern donosi o uwagach MSI dotyczących wyższego poziomu zwrotów netbooków z zainstalowanym Linuksem, w porównaniu z systemami z Windows XP. Gerry Carr, menedżer ds. marketingu w Canonical, potwierdził, że poziom zwrotów wydaje się być wyższy, niż średnia. Ciągle nie jest pewne o jakich chodzi producentów, jakie dystrybucje Linuksa, oraz przede wszystkim o jakie chodzi ilości. Carr zwrócił uwagę na kilka powodów, które mogą byc przyczyną częstszych zwrotów netbooków z zainstalowanym Ubuntu. "Niejasna sprzedaż ma przede wszytkim miejsce przez Internet. Klienci otrzymują netbooki przesłane do domu, i spodziewają się otrzymac coś podobnego do komputera z oprogramowaniem Microsoftu, ale widzą brązową wersję Ubuntu." Carr podkreślił, że w takich przypadkach nie ma znaczenia jak dobry, lub zły jest system Linux. Tacy konsumenci po prostu nie chą próbować nowych rzeczy. http://blog.laptopmag.com/ubuntu-confirms-linux-netbook-returns-higher-than-anticpated  * Ubuntu potwierdza, że zwroty netbooków z Linuksem są większe, niż oczekiwano - Joanna Stern donosi o uwagach MSI dotyczących wyższego poziomu zwrotów netbooków z zainstalowanym Linuksem, w porównaniu z systemami z Windows XP. Gerry Carr, menedżer ds. marketingu w Canonical, potwierdził, że poziom zwrotów wydaje się być wyższy, niż średnia. Ciągle nie jest pewne o jakich chodzi producentów, jakie dystrybucje Linuksa, oraz przede wszystkim o jakie chodzi ilości. Carr zwrócił uwagę na kilka powodów, które mogą być przyczyną częstszych zwrotów netbooków z zainstalowanym Ubuntu. "Niejasna sprzedaż ma przede wszystkim miejsce przez Internet. Klienci otrzymują netbooki przesłane do domu, i spodziewają się otrzymać coś podobnego do komputera z oprogramowaniem Microsoftu, ale widzą brązową wersję Ubuntu." Carr podkreślił, że w takich przypadkach nie ma znaczenia jak dobry, lub zły jest system Linux. Tacy konsumenci po prostu nie chcą próbować nowych rzeczy. http://blog.laptopmag.com/ubuntu-confirms-linux-netbook-returns-higher-than-anticpated
Line 149: Line 136:
 * Pojawiły sie nowe sterowniki do kart WiFi Broadcom - Steven J. Vaughan-Nichols donosi, że wraz z ogólną poprawą jakości sterowników WiFi, Broadcom poprawił wsparcie dla Linuksa. W szczegółności firma dodała wsparcie dla linii produktowych Net``Xtreme, Net``Xtreme II, Net``Link i 4401. Dzięki wstecznej inzynierii jądro 2.6.24 posiada również wsparcie dla chipsetów Broadcom B43. Firma Dell, wraz z Broadcom i Canonical, wydała również niedawno przyjazne Linuksowi sterowniki dla chipsetów 4311, 4312, 4321 oraz 4322, zarówno w architekturze 32 jak i 64 bitowej. Oznacza to wsparcie dla kart bezprzewodowych Della 1490, 1395, 1397 i 1510. http://blogs.computerworld.com/new_linux_broadcom_wi_fi_drivers_arrive

 * Wikipedia upraszcza infrastrukturę IT - Infrastruktura używana w Wikipedii od czasów jej początków w 2001 roku to mieszanka systemów bazujących na Linuksie. Oznacza to, że robudowa polegała często na przypadkowym dorzuceniu serwerów z różnymi dystrybucjami Linuksa. W ciągu kilku miesięcy Wikipedia zakończy poważny proces transformacji, migrując systemu z kombinacji produktów Red Hat do Ubuntu Linux w wersji 8.04 na wszystkich 400 serwerach serwujących strony Wikipedii. Zmiana ta miała na celu przede wszystkim uproszczenie zarządzania i utrzymania systemów. http://www.computerworld.com/action/article.do?command=viewArticleBasic&taxonomyName=Servers+and+Data+Center&articleId=9116787&taxonomyId=154&pageNumber=1


 UWAGA: Na marginesie powyższej informacji - nie każdy uważa, że jest to duży sukces Ubuntu, ponieważ była to zmiana z różych wersji Red``Hat na Ubuntu. Celem powinno być uwopnienie IT od własnościowych rozwiązań, i przeniesienie na otwarte oprogramowanie. Celem powinna być "Wolność"

 * Zachowanie równowagi przez Ubuntu - Jedną z rzeczy, które zawsze uderzały Glyn Moody'iego w świecie otwartego oprogramowania, jest siła przykładu. Kiedy tylko okazało się, że Google jest napędzanu przez GNU/Linuksa, wszelkie wątpliwości dotyczące przydatności tego drugiego w świecie wielkiego biznesu straciły rację bytu. Podobnie, obecność MySQL w prawie każdym przedsięwzięciu Web 2.0 oznaczała, że nikt nie może tego oprogramowania więcej lekceważyć, jako pozbawionego mocy. Ruch Wikipedii również może oznaczać podobny kamień milowy dla Ubuntu w świecie biznesu. Jednocześnie bardzo interesującym będzie obserwować jak Canonical/Ubuntu poradzi sobie z utrzymaniem równowagi między realizowaniem potrzeb wielkich korporacji - łatwości administracji i utrzymania, oraz zachowaniem opinii firmy innowacyjnej na polu systemów biurkowych. http://www.computerworlduk.com/toolbox/open-source/blogs/index.cfm?entryid=1391&blogid=14
 * Pojawiły się nowe sterowniki do kart WiFi Broadcom - Steven J. Vaughan-Nichols donosi, że wraz z ogólną poprawą jakości sterowników WiFi, Broadcom poprawił wsparcie dla Linuksa. W szczególności firma dodała wsparcie dla linii produktowych Net``Xtreme, Net``Xtreme II, Net``Link i 4401. Dzięki wstecznej inżynierii jądro 2.6.24 posiada również wsparcie dla chipsetów Broadcom B43. Firma Dell, wraz z Broadcom i Canonical, wydała również niedawno przyjazne Linuksowi sterowniki dla chipsetów 4311, 4312, 4321 oraz 4322, zarówno w architekturze 32 jak i 64 bitowej. Oznacza to wsparcie dla kart bezprzewodowych Della 1490, 1395, 1397 i 1510. http://blogs.computerworld.com/new_linux_broadcom_wi_fi_drivers_arrive

 * Wikipedia upraszcza infrastrukturę IT - Infrastruktura używana w Wikipedii od czasów jej początków w 2001 roku to mieszanka systemów bazujących na Linuksie. Oznacza to, że rozbudowa polegała często na przypadkowym dorzuceniu serwerów z różnymi dystrybucjami Linuksa. W ciągu kilku miesięcy Wikipedia zakończy poważny proces transformacji, migrując systemu z kombinacji produktów Red Hat do Ubuntu Linux w wersji 8.04 na wszystkich 400 serwerach serwujących strony Wikipedii. Zmiana ta miała na celu przede wszystkim uproszczenie zarządzania i utrzymania systemów. http://www.computerworld.com/action/article.do?command=viewArticleBasic&taxonomyName=Servers+and+Data+Center&articleId=9116787&taxonomyId=154&pageNumber=1


 UWAGA: Na marginesie powyższej informacji - nie każdy uważa, że jest to duży sukces Ubuntu, ponieważ była to zmiana z różnych wersji Red``Hat na Ubuntu. Celem powinno być uwolnienie IT od własnościowych rozwiązań, i przeniesienie na otwarte oprogramowanie. Celem powinna być "Wolność"

 * Zachowanie równowagi przez Ubuntu - Jedną z rzeczy, które zawsze uderzały Glyn Moody'iego w świecie otwartego oprogramowania, jest siła przykładu. Kiedy tylko okazało się, że Google jest napędzaniu przez GNU/Linuksa, wszelkie wątpliwości dotyczące przydatności tego drugiego w świecie wielkiego biznesu straciły rację bytu. Podobnie, obecność MySQL w prawie każdym przedsięwzięciu Web 2.0 oznaczała, że nikt nie może tego oprogramowania więcej lekceważyć, jako pozbawionego mocy. Ruch Wikipedii również może oznaczać podobny kamień milowy dla Ubuntu w świecie biznesu. Jednocześnie bardzo interesującym będzie obserwować jak Canonical/Ubuntu poradzi sobie z utrzymaniem równowagi między realizowaniem potrzeb wielkich korporacji - łatwości administracji i utrzymania, oraz zachowaniem opinii firmy innowacyjnej na polu systemów biurkowych. http://www.computerworlduk.com/toolbox/open-source/blogs/index.cfm?entryid=1391&blogid=14
Line 162: Line 149:
 * Ubuntu w Południowej Afryce - co to naprawdę znaczy - w Czytelni Ubuntu znaleźć możecie ciekawy artykuł wyjaśniający prawidziwe znaczenie słowa, które wybrane zostało jako nazwa najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuksa. Interesująca historia o odrębności kulturowej Afryki i jej mieszkańców. http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2008/10/09/ubuntu-w-poludniowej-afryce-co-to-naprawde-znaczy/  * Ubuntu w Południowej Afryce - co to naprawdę znaczy - w Czytelni Ubuntu znaleźć możecie ciekawy artykuł wyjaśniający prawdziwe znaczenie słowa, które wybrane zostało jako nazwa najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuksa. Interesująca historia o odrębności kulturowej Afryki i jej mieszkańców. http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2008/10/09/ubuntu-w-poludniowej-afryce-co-to-naprawde-znaczy/
Line 197: Line 184:
 * Agenda: Not listed as of publication  * Agenda: niedostępna w momencie publikacji
Line 205: Line 192:
 * Lokalizacja: IRC channel #ubuntu-us-pa
 * Agenda: Not listed as of publication
 * Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-us-pa
 * Agenda: niedostępna w momencie publikacji
Line 212: Line 199:
 * Lokalizacja: IRC channel #ubuntu-meeting  * Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-meeting
Line 219: Line 206:
 * Lokalizacja: IRC channel #ubuntu-meeting
 * Agenda: Not listed as of publication
 * Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-meeting
 * Agenda: niedostępna w momencie publikacji
Line 228: Line 215:
 * Lokalizacja: IRC channel #ubuntu-meeting
 * Agenda: Not listed as of publication
 * Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-meeting
 * Agenda: niedostępna w momencie publikacji
Line 235: Line 222:
 * Lokalizacja: IRC channel #ubuntu-meeting  * Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-meeting
Line 242: Line 229:
 * Lokalizacja: IRC channel #ubuntu-meeting
 * Agenda: Not listed as of publication
 * Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-meeting
 * Agenda: niedostępna w momencie publikacji
Line 249: Line 236:
 * Lokalizacja: IRC channel #ubuntu-meeting  * Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-meeting
Line 255: Line 242:
 * Koniec: 00:00 - UTC October 17, 2008
 * Lokalizacja: IRC channel #ubuntu-meeting
 * Koniec: 00:00 - UTC 17 października 2008
 * Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-meeting
Line 265: Line 252:
 * Lokalizacja: IRC channel #ubuntu-tn
 * Agenda: Not listed as of publication
 * Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-tn
 * Agenda: niedostępna w momencie publikacji
Line 274: Line 261:
 * Lokalizacja: IRC channel #ubuntu-meeting  * Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-meeting
Line 276: Line 263:


== Społeczność ==

## Specification Spotlight

## This section highlights an approved specification that is going to be implemented
## in Feisty. See the list at https://blueprints.launchpad.net/distros/ubuntu/feisty
## In general, choose user visible features, as the audience are mostly end users.
## Also try and group specs together that belong together, such as network or X.

## Feature of the week

## Pick a feature, piece of software, or package that you'd like to feature.
## Give a brief description, whats so special about it, who works on it,
## where to find it/install it, etc.

## Team of the week

## Pick a team (a ubuntu team) that you'd like to feature.
## Give a brief description of the team, what they work on, what they've
## accomplished, who is involved, how to get involved/join, etc.
Line 393: Line 358:

Zawartość

Contents

 1. Tłumaczenia UWN
 2. W tym numerze
 3. Informacje z międzynarodowej społeczności Ubuntu
  1. Baner odliczania dla wydania Intrepid zmodyfikowany dla Wordpress.com
  2. Xubuntu Hug day - podsumowanie
  3. Ogłoszono zwycięzców Ubuntu Free Culture Showcase
  4. Nowi członkowie Ubuntu
   1. Rada regionu Azji i Oceanii ds. członkostwa
 4. Statystyki Ubuntu
  1. Statystyki błędów
  2. Statystyki tłumaczeń Hardy
  3. Statystyki błędów programu 5-a-day
 5. Wiadomości z Launchpad
  1. Uzyskiwanie pomocy ze strony zespołu Launchpad
  2. Wyłączenie Launchpad z powodu aktualizacji
 6. Wiadomości z polskiego forum Ubuntu
 7. W prasie
 8. W blogosferze
 9. Podsumowanie spotkań
  1. Spotkanie Zespołu ds. Ubuntu Server
 10. Nadchodzące wydarzenia i spotkania
  1. Wtorek, 14 października 2008
   1. Spotkanie Zespołu ds. Ubuntu Server
   2. Spotkanie Zespołu ds. jądra
  2. Środa, 15 października 2008
   1. Spotkanie Zespołu LoCo Ubuntu-us-pa
   2. Spotkanie Zespołu ds. zapewnienia jakości
   3. Spotkanie Zespołu ds. platformy
  3. Czwartek, 16 października 2008
   1. Spotkanie Zespołu ds. Ubuntu Mobile
   2. Spotkanie Zespołu ds. środowiska biurkowego
   3. Spotkanie Zespołu ds. Java
   4. Spotkanie Rady regionu EMEA ds. członkostwa
   5. Spotkanie Rady regionu Ameryki ds. członkostwa
  4. Piątek, 17 października 2008
   1. Spotkanie IRC Tunezyjskiego Zespołu LoCo
  5. Sobota, 18 października, 2008
   1. Spotkanie społeczności Xubuntu
 11. Aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa 6.06, 7.04, 7.10, and 8.04
  1. Poprawki bezpieczeństwa
  2. Aktualizacje Ubuntu 6.06
  3. Aktualizacje Ubuntu 7.04
  4. Aktualizacje Ubuntu 7.10
  5. Aktualizacje Ubuntu 8.04
 12. Archiwum
 13. Więcej wiadomości ze świata Ubuntu
 14. Podsumowanie
 15. Podziękowania
 16. Słownik pojęć
 17. Uwagi i opinie

PRACE W TRAKCIE

Witaj w 112 numerze Cotygodniowego Biuletynu Ubuntu, obejmującym wydarzenia od 5 do 11 października 2008. W tym numerze m.in.: Baner odliczania do wydania Intrepid zmodyfikowany dla Wordpress.com, Xubuntu Hug day - podsumowanie, zwycięzcy Ubuntu Free Culture Showcase, nowi członkowie Ubuntu, wyłączenie Launchpad z powodu aktualizacji, podsumowanie spotkania Zespołu ds. Ubuntu Server i wiele innych.

Tłumaczenia UWN

W tym numerze

 • Baner odliczania do wydania Intrepid zmodyfikowany dla Wordpress.com
 • Xubuntu Hug day - podsumowanie
 • Ogłoszono zwycięzców Ubuntu Free Culture Showcase
 • Nowi członkowie Ubuntu
 • Statystyki Ubuntu
 • Uzyskiwanie pomocy ze strony zespołu Launchpad
 • Wyłączenie Launchpad z powodu aktualizacji
 • W prasie i blogosferze
 • Podsumowanie spotkania Zespołu ds. Ubuntu Server
 • Nadchodzące spotkania i wydarzenia
 • Aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa

Informacje z międzynarodowej społeczności Ubuntu

Baner odliczania dla wydania Intrepid zmodyfikowany dla Wordpress.com

Baner odliczania został w ostatnim czasie zaktualizowany. Wprowadzone modyfikacje umożliwiają użycie banera na stronach hostowanych na Wordpress.com. Serwis ten (oraz inne serwisy blogowe) blokują wykonywania JavaScript, który był używany w poprzedniej wersji banera. Metoda opracowana przez użytkownika Peng nie korzysta z JavaScript. W artykule poniżej znajdziesz dwa odnośniki oraz grafiki do wykorzystania. Zapisz grafiki na dysku a potem załaduj na swoją stronę, następnie zmodyfikuj znacznik "src=" tak, aby kierował do twojego permalinka.

http://nancib.wordpress.com/2008/10/05/ubuntu-countdown-to-intrepid-modified-for-wordpress-users/

Xubuntu Hug day - podsumowanie

Xubuntu Hug Day był *ogromnym* sukcesem. Deweloperzy Xfce4, deweloperzy Xubuntu, sympatycy Debiana oraz członkowie społeczności Xubuntu i Ubuntu zjednoczyli się, aby pomóc w testowaniu i usuwaniu błędów z Xubuntu beta. Imponująca ilość osób zebrała się, by walczyć z błędami. Najbardziej ekscytujące jest to, że część osób, które potraktowały Hug Day jako sposobność do zaangażowania się po raz pierwszy w Xubuntu, nie poprzestała na tym. Obserwowania takiego wzrostu liczby udzielających się członków społeczności Xubuntu jest fascynujące i bardzo zachęcające.

http://cody.zapto.org/?p=47

Ogłoszono zwycięzców Ubuntu Free Culture Showcase

Jono Bacon ogłosił nazwiska zwycięzców konkursu Ubuntu Free Culture Showcase. Konkurs ten ma na celu uhonorowanie artystów z okazji każdego nowego wydania. Zwycięzcy zostali wyłonieni z ogromnej ilości zgłoszeń, wstępnie wyselekcjonowanych przez starannie dobraną grupę bardzo kreatywnych osób, i ostatecznie wybrani przez Radę ds. Społeczności. Zwycięzcami są:

 • Andrés Vidau (kategoria audio)
 • Andrew Higginson (kategoria wideo)

Szczegóły można znaleźć na http://www.jonobacon.org/?p=1312

Nowi członkowie Ubuntu

Rada regionu Azji i Oceanii ds. członkostwa

ArcRiley udziela się w ramach zespołu LoCo z New Hampshire, pomagając zespołowi w najważniejszych momentach rozwiązywać konflikty. Brał także udział w organizowaniu imprez instalacyjnych, oraz wykazał zainteresowanie przygotowywaniem pakietów z grami i oprogramowaniem edukacyjnym. W 2001 Arc rozpoczął również program recyklingowy w Ithaca, w stanie Nowy Jork nazwany "Yellow Box Project". Wiele rodzin w Ithaca nie posiadało komputera, podczas gdy na wysypiskach lądują setki komputerów, którym do działania brakuje jedynie trochę pracy lub odpowiedniego oprogramowania. Launchpad: https://launchpad.net/~arcriley Wiki: https://wiki.ubuntu.com/ArcRiley

Rada regionu Azji i Oceanii ds. członkostwa jest niezmiernie szczęśliwa móc przedstawić nowego członka Ubuntu.

Statystyki Ubuntu

Statystyki błędów

 • Otwarte (46597) +3 w ciągu ostatniego tygodnia
 • Krytyczne (28) +1 w ciągu ostatniego tygodnia
 • Niepotwierdzone (20401) -445 w ciągu ostatniego tygodnia
 • Nieprzydzielone (38401) +192 w ciągu ostatniego tygodnia
 • Wszystkie kiedykolwiek zgłoszone błędy (218129) +2728 w ciągu ostatniego tygodnia

Jak zawsze Zespół ds. błędów (Bug Squad) potrzebuje więcej pomocy. Jeśli chcesz pomóc odwiedź https://wiki.ubuntu.com/BugSquad

Statystyki tłumaczeń Hardy

 1. Hiszpański (11869) +/- 0 w ciągu ostatniego tygodnia
 2. Brytyjski Angielski (30771) +/- 0 w ciągu ostatniego tygodnia
 3. Francuski (38902) -5 w ciągu ostatniego tygodnia
 4. Brazylijski Portugalski (49862) +/- 0 w ciągu ostatniego tygodnia
 5. Szwedzki (53189) + 1 w ciągu ostatniego tygodnia
 6. Polski (107090)

Pozostałe do przetłumaczenia frazy w Ubuntu 8.04 "Hardy Heron," zobacz więcej na https://translations.launchpad.net/ubuntu/hardy/

Statystyki błędów programu 5-a-day

5 najbardziej aktywnych uczestników w ciągu ostatnich 7 dni

 • crimsun (674)
 • apachelogger (373)
 • txwikinger (188)
 • chrisccoulson (63)
 • maco.m (50)

5 najbardziej aktywnych zespołów w ciągu ostatnich 7 dni

 • dcteam (730)
 • kubuntu-de.org (576)
 • ubuntu-uk (190)
 • ubuntu-ca (188)
 • indian-team (20)

Statystyki 5-A-Day są dostarczane przez Daniela Holbacha. Zobacz http://daniel.holba.ch/5-a-day-stats/

Wiadomości z Launchpad

Uzyskiwanie pomocy ze strony zespołu Launchpad

Matthew Revell doniósł, że w chili obecnej o wiele łatwiejsze jest otrzymanie pomocy ze strony zespołu Launchpad. Każdego dnia podczas weekendu członek zespołu odpowiada na pytania na kanale #launchpad w sieci IRC, oraz odpowiada na emaile nadesłane na adres Pomocy na Launchpad[1]. Członkowie zespołu są jednak rozsiani po całym świecie, a dyżury trwają 8 godzin. Możesz łatwo znaleźć kto obecnie pełni dyżur oraz w jakiej strefie czasowej mieszka sprawdzając stronę HelpRotation [2]. Nie zapomnij dać znać zespołowi Launchpad co myślisz o nowej usłudze.

https://lists.ubuntu.com/archives/launchpad-users/2008-October/004282.html

Wyłączenie Launchpad z powodu aktualizacji

Zespół Launchpad planuje na 16 października wydanie wersji 2.1.10 platformy Launchpad. W czasie instalowania nowej wersji Launchpad będzie niedostępny przez maksymalnie 2 godziny.

 • Launchpad niedostępny: 00:00 UTC - Czwartek, 16 października
 • Przewidywany czas ponownego uruchomienia platformy: 02:00 UTC - Czwartek, 16 października

Jeśli interesują cię wprowadzone zmiany, sprawdź blog dotyczący nowości w Launchpad: http://news.launchpad.net/

http://news.launchpad.net/notifications/launchpad-offline-16th-october-0000-0200-utc

Wiadomości z polskiego forum Ubuntu

W prasie

 • Ubuntu potwierdza, że zwroty netbooków z Linuksem są większe, niż oczekiwano - Joanna Stern donosi o uwagach MSI dotyczących wyższego poziomu zwrotów netbooków z zainstalowanym Linuksem, w porównaniu z systemami z Windows XP. Gerry Carr, menedżer ds. marketingu w Canonical, potwierdził, że poziom zwrotów wydaje się być wyższy, niż średnia. Ciągle nie jest pewne o jakich chodzi producentów, jakie dystrybucje Linuksa, oraz przede wszystkim o jakie chodzi ilości. Carr zwrócił uwagę na kilka powodów, które mogą być przyczyną częstszych zwrotów netbooków z zainstalowanym Ubuntu. "Niejasna sprzedaż ma przede wszystkim miejsce przez Internet. Klienci otrzymują netbooki przesłane do domu, i spodziewają się otrzymać coś podobnego do komputera z oprogramowaniem Microsoftu, ale widzą brązową wersję Ubuntu." Carr podkreślił, że w takich przypadkach nie ma znaczenia jak dobry, lub zły jest system Linux. Tacy konsumenci po prostu nie chcą próbować nowych rzeczy. http://blog.laptopmag.com/ubuntu-confirms-linux-netbook-returns-higher-than-anticpated

 • Xtreme napędza własny rozwój wykorzystując otwarte technologie nagrywania wideo - Xtreme Information, agencja wywiadu marketingowego, planuje dodać urządzanie DVR bazujące na Ubuntu w Perth, Adelajdzie oraz Brisbane w celu rozszerzenia zasięgu swoich usług monitoringowych. Usługi firmy są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa do śledzenia reklam konkurencji, sprawdzania, czy pomysł reklamowy został wykorzystany wcześniej, oraz upewniania się, że kanały TV emitują reklamy w opłaconych przedziałach czasowych. Obecne usługa obejmuje reklamy w dziewięciu stacjach telewizyjnych w Sydney i Melbourne, korzystając z cyfrowych rejestratorów wideo działających na Ubuntu oraz korzystających z komercyjnego oprogramowania rozpoznającego powstałego w Niemczech. http://www.itnews.com.au/News/86374,xtreme-fuels-expansion-with-open-source.aspx

 • Pojawiły się nowe sterowniki do kart WiFi Broadcom - Steven J. Vaughan-Nichols donosi, że wraz z ogólną poprawą jakości sterowników WiFi, Broadcom poprawił wsparcie dla Linuksa. W szczególności firma dodała wsparcie dla linii produktowych NetXtreme, NetXtreme II, NetLink i 4401. Dzięki wstecznej inżynierii jądro 2.6.24 posiada również wsparcie dla chipsetów Broadcom B43. Firma Dell, wraz z Broadcom i Canonical, wydała również niedawno przyjazne Linuksowi sterowniki dla chipsetów 4311, 4312, 4321 oraz 4322, zarówno w architekturze 32 jak i 64 bitowej. Oznacza to wsparcie dla kart bezprzewodowych Della 1490, 1395, 1397 i 1510. http://blogs.computerworld.com/new_linux_broadcom_wi_fi_drivers_arrive

 • Wikipedia upraszcza infrastrukturę IT - Infrastruktura używana w Wikipedii od czasów jej początków w 2001 roku to mieszanka systemów bazujących na Linuksie. Oznacza to, że rozbudowa polegała często na przypadkowym dorzuceniu serwerów z różnymi dystrybucjami Linuksa. W ciągu kilku miesięcy Wikipedia zakończy poważny proces transformacji, migrując systemu z kombinacji produktów Red Hat do Ubuntu Linux w wersji 8.04 na wszystkich 400 serwerach serwujących strony Wikipedii. Zmiana ta miała na celu przede wszystkim uproszczenie zarządzania i utrzymania systemów. http://www.computerworld.com/action/article.do?command=viewArticleBasic&taxonomyName=Servers+and+Data+Center&articleId=9116787&taxonomyId=154&pageNumber=1

  UWAGA: Na marginesie powyższej informacji - nie każdy uważa, że jest to duży sukces Ubuntu, ponieważ była to zmiana z różnych wersji RedHat na Ubuntu. Celem powinno być uwolnienie IT od własnościowych rozwiązań, i przeniesienie na otwarte oprogramowanie. Celem powinna być "Wolność"

 • Zachowanie równowagi przez Ubuntu - Jedną z rzeczy, które zawsze uderzały Glyn Moody'iego w świecie otwartego oprogramowania, jest siła przykładu. Kiedy tylko okazało się, że Google jest napędzaniu przez GNU/Linuksa, wszelkie wątpliwości dotyczące przydatności tego drugiego w świecie wielkiego biznesu straciły rację bytu. Podobnie, obecność MySQL w prawie każdym przedsięwzięciu Web 2.0 oznaczała, że nikt nie może tego oprogramowania więcej lekceważyć, jako pozbawionego mocy. Ruch Wikipedii również może oznaczać podobny kamień milowy dla Ubuntu w świecie biznesu. Jednocześnie bardzo interesującym będzie obserwować jak Canonical/Ubuntu poradzi sobie z utrzymaniem równowagi między realizowaniem potrzeb wielkich korporacji - łatwości administracji i utrzymania, oraz zachowaniem opinii firmy innowacyjnej na polu systemów biurkowych. http://www.computerworlduk.com/toolbox/open-source/blogs/index.cfm?entryid=1391&blogid=14

W blogosferze

 • Intrepidonizacja - salvadhor pisze o doświadczeniach z używaniem Intrepid Ibex beta na laptopie Asus F3sc. Z pobieżnych testów wynika, że Intrepid, oprócz drobnych, aczkolwiek uciążliwych problemów z siecią, zachowuje się w aktualnym stadium całkiem stabilnie. W poście znajdziecie również ciekawy sposób na konfigurację partycji na komputerze, który służy zarówno do regularnej pracy, jak i testowania różnych nowości. http://404.g-net.pl/?p=666

 • Ubuntu w Południowej Afryce - co to naprawdę znaczy - w Czytelni Ubuntu znaleźć możecie ciekawy artykuł wyjaśniający prawdziwe znaczenie słowa, które wybrane zostało jako nazwa najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuksa. Interesująca historia o odrębności kulturowej Afryki i jej mieszkańców. http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2008/10/09/ubuntu-w-poludniowej-afryce-co-to-naprawde-znaczy/

 • Co powinna nam przynieść nowa wersja Ubuntu? - Chłopaki z Hot-To Geek ułożyli listę siedmiu najbardziej pożądanych zmian, które nie znajda się w Intrepid. Według kolejności: 1.) Lepszy interfejs użytkownika - zintegrować Compiza i screenlety z domyślną instalacją. 2.) Zunifikowana baza sterowników sprzętu - centralna baza mało znanych sterowników. 3.) Więcej aplikacji w instalacji "z pudełka" - flash, java, Skype, Wine oraz Picasa by wymienić tylko kilka. 4.) Łatwe w konfiguracji wsparcie dla dwóch monitorów. 5.) Lepsze zarządzanie energią. 6.) Lepszy silnik dźwiękowy. 7.) Wybór czytelników - umieszczono już wiele komentarzy, niektóre są pomocne, inne nie, ale wszystkie są zabawne. Sprawdź sam. http://blogs.howtogeek.com/tuxgeek/2008/10/04/what-should-the-next-version-of-ubuntu-bring-us/

Podsumowanie spotkań

Spotkanie Zespołu ds. Ubuntu Server

Dnia 7 października Zespół ds. Ubuntu Server spotkał się w sieci IRC, gdzie wyznaczone zostały nowe zadania, oraz przedyskutowano następujące zagadnienia:

 • Przegląd Przewodnika po Ubuntu Server dla Intrepid
 • Generator maszyn wirtualnych Ubuntu (vm builder)
 • KVM
 • Ankieta Ubuntu Server
 • DRBD
 • Aktualizacja Bacula

Szczegóły nt. powyższych tematów znajdziesz pod odnośnikiem: http://ubuntuserver.wordpress.com/2008/10/10/server-team-20081007-meeting-minutes/

Nadchodzące wydarzenia i spotkania

Wtorek, 14 października 2008

Spotkanie Zespołu ds. Ubuntu Server

Spotkanie Zespołu ds. jądra

 • Początek: 17:00 - UTC
 • Koniec: 18:00 - UTC
 • Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-meeting
 • Agenda: niedostępna w momencie publikacji

Środa, 15 października 2008

Spotkanie Zespołu LoCo Ubuntu-us-pa

 • Początek: 08:30 - EDT
 • Koniec: 09:30 - EDT
 • Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-us-pa
 • Agenda: niedostępna w momencie publikacji

Spotkanie Zespołu ds. zapewnienia jakości

Spotkanie Zespołu ds. platformy

 • Początek: 22:00 - UTC
 • Koniec: 23:00 - UTC
 • Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-meeting
 • Agenda: niedostępna w momencie publikacji

Czwartek, 16 października 2008

Spotkanie Zespołu ds. Ubuntu Mobile

 • Początek: 12:00 - UTC
 • Koniec: 13:00 - UTC
 • Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-meeting
 • Agenda: niedostępna w momencie publikacji

Spotkanie Zespołu ds. środowiska biurkowego

Spotkanie Zespołu ds. Java

 • Początek: 14:00 - UTC
 • Koniec: 15:00 - UTC
 • Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-meeting
 • Agenda: niedostępna w momencie publikacji

Spotkanie Rady regionu EMEA ds. członkostwa

Spotkanie Rady regionu Ameryki ds. członkostwa

Piątek, 17 października 2008

Spotkanie IRC Tunezyjskiego Zespołu LoCo

 • Początek: 19:00 - UTC
 • Koniec: 21:00 - UTC
 • Lokalizacja: kanał IRC #ubuntu-tn
 • Agenda: niedostępna w momencie publikacji

Sobota, 18 października, 2008

Spotkanie społeczności Xubuntu

Aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa 6.06, 7.04, 7.10, and 8.04

Poprawki bezpieczeństwa

Aktualizacje Ubuntu 6.06

Aktualizacje Ubuntu 7.04

Okres wsparcia dla Ubuntu 7.04 zostanie zakończony w niedzielę, 19 października 2008. Po tej dacie nie będą tutaj publikowane żadne poprawki.Zachęcamy do aktualizacji systemu do Ubuntu 7.10.

Aktualizacje Ubuntu 7.10

Aktualizacje Ubuntu 8.04

Archiwum

Starsze wydania Cotygodniowego Biuletynu Ubuntu znajdziesz na https://wiki.ubuntu.com/UbuntuWeeklyNewsletter/PL

Więcej wiadomości ze świata Ubuntu

Więcej anglojęzycznych wiadomości ze świata Ubuntu znajdziesz na

oraz

Podsumowanie

Dziękujemy za zainteresowanie Cotygodniowym Biuletynem Ubuntu.

Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Podziękowania

Polskie wydanie Cotygodniowego Biuletynu Ubuntu jest przygotowywane przez:

 • Tomasz 'Zen' Napierała

Twórcy oryginalnego wydania:

 • Nick Ali
 • John Crawford
 • Craig A. Eddy
 • Dave Bush
 • Arlan Vennefron
 • i wielu innych

Słownik pojęć

 1. DRBD - urządzenie blokowe służace do budowania systemów wysokodostępnych
 2. KVM - maszyna wirtualna bazująca na jądrze

Uwagi i opinie

Ten dokument jest przygotowywany przez Polski Zespół UWN. Jeśli nasz ciekawą informację lub sugestię do kolejnego numeru, dołącz do naszej listy dystrybucyjnej na https://launchpad.net/~uwn-pl (musisz posiadać konto w Launchpad). Wszelkie pomysły możesz również zamieścić na naszej wiki https://wiki.ubuntu.com/UbuntuWeeklyNewsletter/PL Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem angielskiej wersji UWN sprawdź https://wiki.ubuntu.com/UbuntuWeeklyNewsletter

UbuntuWeeklyNewsletter/Issue112/PL (last edited 2008-10-14 14:48:57 by 91)