Polish

Revision 1 as of 2006-06-11 12:13:02

Clear message

Tygodnik Użytkowników Ubuntu - numer #2

Tygodnik Użytkowników Ubuntu - numer #2, tydzień od 4 do 10 czerwca 2006

Zawsze znajdziesz ten i inne numery tygodnika pod adresem:

W tym numerze

 • Papierowa dokumentacja Ubuntu
 • Zrzuty ekranów z Edubuntu, Kubuntu i Xubuntu (o zrzutach z Ubuntu pisaliśmy w zeszłym numerze - https://wiki.ubuntu.com/UbuntuWeeklyNewsletter/Issue1/Polish)

 • Oficjalne rozpoczęcie prac nad Edgy'm
 • Poprawki i łaty bezpieczeństwa
 • Wywiad z Mark'iem Shuttleworth w radiu LugRadio

 • Kup komputer z zainstalowanym Ubuntu
 • Cecha Tygodnia - Tomboy
 • i więcej...

Ogólne wiadomości ze społeczności

Wesprzyj tygodnik

Od czasu wydania inauguracyjnego numeru w zeszłym tygodniu otrzymaliśmy mnóstwo pomysłów i sugestii dotyczących tego jak ulepszyć tygodnik i zwiększyć jego użyteczność dla potencjalnych czytelników. Jedną z takich sugestii było opisywanie tzw. Cechy Tygodnia (z Dapper'a lub z Edgy'ego), dzięki czemu czytelnicy tygodnika, którzy o nich nie wiedzieli będą mogli się nauczyć posługiwać danymi programami i odnosić z nich korzyści. Było by świetnie, gdyby sekcja ta była tworzona przez samych użytkowników. Bardzo chcielibyśmy usłyszeć o tym w jakis sposób używacie Ubuntu na codzień i co w nim najbardziej lubicie. Inni ludzie mogą nie wiedzieć o wielu rzeczach, których wy używacie na codzień. Pomóż w rozprzestrzenianiu zamiłowania do Ubuntu przez napisanie krótkiej notatki na temat jakiejś fajnej cechy Ubuntu. Gdy to zrobisz, wrzuć ją pod adresem:

Lub, jeśli nie umiesz dobrze angielskiego, możesz napisać coś po polsku:

Będziemy starali się to dostrzegać i zamieszczać w najbliższych wydaniach tygodnika.

Jeśli masz inne pomysły na temat samego tygodnika, możesz o nich napisać na stronie (ang.):

Czekamy z niecierpliwością na wasze opinie i pomysły na temat rozwoju tygodnika.

Prace nad Edgy'm rozpoczęte

7 Czerwca developerzy Ubuntu rozpoczęli wrzucanie nowych pakietów do repozytorium Edgy'ego. Pierwszymi z nich byli Jeff Bailey, Scott James Remnant, Matthias Klose i Adam Conrad, którzy rozpoczęli migracje do nowej wersji zestawu narzędzi kompilacyjnych (gcc 4.1, itp...). Proces tworzenia Edgy'ego będzie zapewne *bardzo* ekscytujący, więc bądź z nami - będziemy informować na bierząco o wszystkim co aktualnie się dzieje. A będzie się działo, oj będzie.

Jako nowe jądro dla Edgy'ego została wybrana wersja 2.6.17, którą Ben Collins już spakował i wysłał do repozytoriów.

NOTKA: Z uwagi na migrację do nowej wersji zestawu narzędzi prawdopodobnie sporo rzeczy nie będzie działać, więc radzimy na razie wstrzymać się z przechodzeniem na Edgy'ego. Pamiętaj, ostrzegaliśmy!

Wstępny rozkład jazdy rozwoju Edgy'ego

Matt Zimmerman pokazał ostatnio plan rozwoju Edgy'ego. Repozytorium jest już otwarte, specyfikacje są w trakcie pisania, a Paryski Zlot Developerów zbliża się nieuchronnie. Link do oficjalnego ogłoszenia:

Wycinek ogłoszenia:

 2006-06-02 - 2006-06-18 - Developerzy tworzą specyfikacje w serwisie Launchpad:
              https://launchpad.net/distros/ubuntu/+specs

 2006-06-06 - 2006-06-07 - Otwarcie repozytoriów Edgy'ego i wstępne wysyłanie pakietów

 2006-06-19 - 2006-06-23 - Specyfikacje napisane, wprowadzanie do nich poprawek na
              zlocie developerów w Paryżu:
              https://wiki.ubuntu.com/UbuntuDeveloperSummitParis

Zarządzanie nowymi paczkami w bzr

Edgy ma wnieść powiew świerzości do dystrybucji - wszystko kręci się wokół nowych, ekscytujących pomysłów i implementacji, będzie więc przy tym sporo pracy. Nadszedł więc czas by zacząć zarządzać pakietami w bzr (systemie kontroli wersji Bazaar - http://bazaar-vcs.org/). Jeśli jesteś zainteresowany umieszczeniem tam swojego pakietu, rzuć okiem na ogłoszenie, które napisał Scott James Remnant by wiedzieć jak i gdzie zacząć:

Wycinek z ogłoszenia:

Utworzyłem kilka dokumentów opisujących ten proces aby ujednolicić nasze działania i by nikt później nie zapomniał co i jak:

http://wiki.ubuntu.com/BzrMaintainerHowto

 • Na tej stronie opisałem w jaki sposób umieścić swoje źródła w bzr, jak zawiadomić o tym wszystkich innych zainteresowanych i upewnić się, że każdy może wnieść do nich coś od siebie. Jeśli już wysyłałeś jakieś źródła do bzr, zapoznaj się z tym opisem i według tej instrukcji wyślij je ponownie, byśmy mogli wszyscy brać udział w rozwoju twojego pakietu!

http://wiki.ubuntu.com/BzrContributorHowto

 • Na tej stronie opisałem jak wspomóc rozwój do pakietu który już jest w bzr. Jeśli zawsze chciałeś pomóc w pracach nad pakietami, ale nie byłeś pewien jak dać o sobie znać, ten dokument ci pomoże!

http://wiki.ubuntu.com/BzrMaintainedPackages

 • I na koniec, na tej stronie znajduje się spis wszystkich paczek które są zarządzane w bzr w sposób opisany w BzrMaintainerHowto. Każdy programista powinien sprawdzić tę stronę przed wykonaniem apt-get source by się upewnić czy nie powinni czasem użyć do pobrania źródeł bzr'u!

Może dobrym pomysłem będzie zasubskrybowanie tej strony?

Regularne aktualizacje pakietów językowych

Wycinek z ogłoszenia:

W niedalekiej przyszłości, zamierzamy wykonywać comiesięczne aktualizacje pakietów językowych dla wszystkich stabilnych edycji Ubuntu, w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca. Ta regularność powinna pomóc w zarządzaniu tłumaczeniami przez poszczególne grupy. Wyjątkiem od tej reguły będzie dodatkowa aktualizacja dla wydanego ostatnio Ubuntu 6.06 LTS (Dapper Drake) - 14 Czerwca - ze względu na wiele późno wysłanych aktualizacji które nie dostały się do wersji finalnej.

Dla tych, którzy już nie mogą się doczekać i chcą wypróbować nowo dodane tłumaczenia przygotowaliśmy repozytoria z dziennymi aktualizacjami pakietów językowych. Wystarczy dodać jedną z poniższych linijek (w zależności od używanej dystrybucji) do pliku /etc/apt/sources.list (lub przez menadżer pakietów):

 deb http://people.ubuntu.com/~pitti/langpacks/daily/hoary-updates ./
 deb http://people.ubuntu.com/~pitti/langpacks/daily/breezy-updates ./
 deb http://people.ubuntu.com/~pitti/langpacks/daily/dapper-updates ./

Mark Shuttleworth w LugRadio

W ostatnim podcast'cie LugRadio został przeprowadzony wywiad z twórcą Ubuntu. Mark opowiada między innymi o tym, dlaczego Ubuntu na serwerach SPARC to dobry pomysł:

Papierowa Dokumentacja Ubuntu w serwisie Lulu

Dokumentacja Ubuntu jest dostępna zarówno na twoim komputerze jak i online, ale teraz także w formie drukowanej. Zespół Dokumentacji Ubuntu nie zarabia na jej sprzedaży pieniędzy, są one używane tylko by pokryć koszty druku, składu, wysyłki i innych opłat. Książki są dostępne w wielu językach, dla różnych edycji Ubuntu, każda kosztuje około $6 US. Wspaniała rzecz dla tych, którzy zawsze lubią mieć pomoc 'pod ręką'.

Oficjalne ogłoszenie znajduje się pod adresem:

Jeśli zaś jesteś zainteresowany kupnem książki, zapraszamy pod adres:

Wiadomość ta trafiła nawet do serwisu Slashdot:

Komputery z zainstalowanym Ubuntu w sklepach

Wycinek z artykułu:

Prawdziwa walka między darmowym i płatnym oprogramowaniem rozpocznie się w dniu, w którym zwykli ludzie będą mogli kupić komputer z zainstalowanym na nim darmowym systemem operacyjnym tak samo łatwo, jak teraz mogą kupić komputer z płatnym oprogramowaniem. Konkurencja między ręczną instalacją systemu na dysku twardym a domyślnie zainstalowanym systemem na komputerze jest niefair.

Sieć sklepów Carrefour w Hiszpanii wprowadziła do swojej oferty laptopa z zainstalowanym domyślnie Ubuntu za 929 Euro (VAT i koszty transportu wliczone), co z kolei jest ceną o 100 do 200 Euro mniejszą niż przy innych laptopach oferowanych przez Carrefour.

' Dalsza część tłumaczenia wieczorem / Rest will come in the evening '