hu

Differences between revisions 5 and 17 (spanning 12 versions)
Revision 5 as of 2009-04-19 14:29:32
Size: 11014
Editor: catv-89-134-247-16
Comment:
Revision 17 as of 2009-04-23 08:51:24
Size: 19261
Editor: catv-89-134-247-16
Comment:
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 2: Line 2:

Hungarian translation of release-notes, work in progress.
Line 9: Line 7:
Az Ubuntu 8.10 minimális memóriaigénye 256 MiB. Ha csak a minimális memória áll rendelkezésre, a telepítési folyamat tovább tarthat, de így is sikeresen lezajlik, és a rendszer telepítés után megfelelő sebességgel fog futni. Az Ubuntu 9.04 minimális memóriaigénye 256 MiB. Ne feledje, hogy a memória egy részét lefoglalhatja a videokártya. Ha csak a minimális memória áll rendelkezésre, a telepítési folyamat tovább tarthat, de így is sikeresen lezajlik, és a rendszer telepítés után megfelelő sebességgel fog futni.
Line 11: Line 9:
Kevés memóriával rendelkező rendszerek esetén úgy is telepíthetjük az asztali telepítő CD-ről az Ubuntut, hogy az „Ubuntu telepítése” menüpont kiválasztásával csak a telepítőt indítjuk el, nem pedig az egész kezelőfelületet. Kevés memóriával rendelkező rendszerek esetén úgy is telepíthető az asztali telepítő CD-ről az Ubunt, hogy az „Ubuntu telepítése” menüpont kiválasztásával csak a telepítőt indítja el, nem pedig az egész kezelőfelületet, vagy használható az „alternate” telepítő CD.
Line 21: Line 19:

== Hibás kijelzés a lemez legnagyobb összefüggő területére telepítéskor ==

Ha a „Telepítés egymás mellé” és az „A legnagyobb összefüggő szabad hely használata” lehetőség is jelen van, akkor az „A legnagyobb összefüggő szabad hely használata” lehetőség hibásan jelzi a lemez telepítés utáni állapotát. Ezen lehetőség kiválasztása ugyanakkor problémamentesen telepíti az Ubuntut a legnagyobb üres partícióra.

== A hibernálás elérhetetlené válhat az automatikus particionálás használatával ==

A telepítő alapértelmezett particionálási eljárása egyes esetekben a rendszer fizikai memóriájánál kisebb lapozóterületet foglalhat le. Ez megakadályozza a lemezre történő hibernálást, mivel a rendszer képfájlja nem fog elférni a lapozópartícióra. Ha a rendszerét a jövőben hibernálni kívánja, győződjön meg hogy a lapozópartíció mérete megegyezik legalább a rendszer fizikai memóriájának méretével.
Line 29: Line 36:
Users have reported slower than normal detection of SATA hard drives on systems with Intel D945 motherboards in Ubuntu 9.04. This may cause the system to drop to a busybox initramfs shell on boot with a "Gave up waiting for root device." error. Wait a minute or two and then exit the initramfs shell by typing 'exit'. Booting should proceed normally. If it doesn't, wait a bit longer and try again. Once the system boots, edit {{{/boot/grub/menu.lst}}} and add {{{rootdelay=90}}} to the kernel stanza for your current kernel. ([[https://launchpad.net/bugs/290153|290153-as hiba]]). Felhasználók a SATA merevlemezek a szokásosnál lassabb felismerését jelentették Intel D945 alaplappal rendelkező rendszereken Ubuntu 9.04 alatt. Emiatt a rendszer egy busybox parancsértelmezőt indíthat az initramfs-ben, a „Gave up waiting for root device.” hibaüzenettel. Várjon egy-két percet és lépjen ki a parancsértelmezőből az „exit” parancs kiadásával. A rendszerindítás normálisan folytatódik. Ha mégsem, várjon egy kicsit és próbálja újra. A rendszer elindulása után szerkessze a {{{/boot/grub/menu.lst}}} fájlt és írja be az aktuális rendszermag sorának végére a {{{rootdelay=90}}} értéket. ([[Bug:290153|290153-as hiba]]).
Line 33: Line 40:
A Jaunty Alpha 5, Jaunty Alpha 6 vagy az Ubuntu 9.04 beta változatából telepített rendszerek a „LABEL=” szintaxist használhatják az /etc/fstab fájlban fájlrendszerek azonosítására. Ez váratlan viselkedést okozhat később másik lemez, (például USB meghajtó) csatlakoztatásakor, ha az ütköző címkéjű fájlrendszereket tartalmaz. Ha nem biztos, hogy ezt akarja, javasoljuk az univerzálisan egyedi azonosítók (UUID) használatát. A Jaunty Alpha 5, Jaunty Alpha 6 vagy az Ubuntu 9.04 beta változatából telepített rendszerek a „LABEL=” szintaxist használhatják az `/etc/fstab` fájlban fájlrendszerek azonosítására. Ez váratlan viselkedést okozhat később másik lemez, (például USB meghajtó) csatlakoztatásakor, ha az ütköző címkéjű fájlrendszereket tartalmaz. Ha nem biztos, hogy ezt akarja, javasoljuk az univerzálisan egyedi azonosítók (UUID) használatát.
Line 35: Line 42:
Ha például egy fájlrendszert a „LABEL=home” azonosít az /etc/fstab fájlban, akkor az UUID a következőképpen határozható meg: {{{ Ha például egy fájlrendszert a „LABEL=home” azonosít az `/etc/fstab` fájlban, akkor az UUID a következőképpen határozható meg: {{{
Line 41: Line 48:

== python ImportError az Ubuntu 9.04 kiadásra jelölt változata előtt frissített rendszereken ==

Az Ubuntu 9.04 kiadásra jelölt változata előtti Python csomagok hibája miatt a Python modulok regisztrációja az aktuális, 2.6-os Python verzióval való használatra meghiúsult. A probléma importálási hibaként jelenik meg, például:
{{{
ImportError: No module named foo
}}}
akkor is, ha a modulcsomagot biztosító csomag telepítve van.

A javításához futtassa a következő parancsot:
{{{
sudo dpkg-reconfigure python-foo
}}}
az érintett modulokat biztosító minden egyes {{{python-foo}}} csomaghoz.
Line 43: Line 65:
A Jaunty Alpha kiadásokon eCryptfst használó felhasználóknak javasoljuk a titkosított fájlok újratitkosítását. A 2.6.28-as rendszermag hibája miatt véletlen rendszermag-memória került az eCryptfs által titkosított fájlfejlécekbe, A javítást a Jaunty RC rendszermag tartalmazza. A rendszermag ezen verzióját futtató Ubuntu eCryptfs felhasználóknak újra kell titkosítaniuk minden titkosított fájlt a /usr/bin/ecryptfs-rewrite-file segítségével. További információkért lásd az [[http://manpages.ubuntu.com/manpages/jaunty/en/man1/ecryptfs-rewrite-file.1.html|ecryptfs-rewrite-file(1)]] kézikönyvét és a [[https://launchpad.net/bugs/345544|345544]]-es hibát. A Jaunty Alpha kiadásokon eCryptfst használó felhasználóknak javasoljuk a titkosított fájlok újratitkosítását. A 2.6.28-as rendszermag hibája miatt véletlen rendszermag-memória került az eCryptfs által titkosított fájlfejlécekbe, A javítást a Jaunty RC rendszermag tartalmazza. A rendszermag ezen verzióját futtató Ubuntu eCryptfs felhasználóknak újra kell titkosítaniuk minden titkosított fájlt a /usr/bin/ecryptfs-rewrite-file segítségével. További információkért lásd az [[http://manpages.ubuntu.com/manpages/jaunty/en/man1/ecryptfs-rewrite-file.1.html|ecryptfs-rewrite-file(1)]] kézikönyvét. (Bug:345544).
Line 45: Line 67:
== Az Ubuntu 8.10 frissítésein a lilo telepítve lehet == == Az Ubuntu 8.10-ről frissítés után a lilo telepítve lehet ==
Line 47: Line 69:
Ubuntu 8.10 systems installed from the desktop CD mistakenly had the `lilo` package installed as well as `grub`, although `grub` was used for booting. If you use the recommended Update Manager upgrade method, then the `lilo` package will be removed if it does not appear to be used. If you upgrade using some other method and are sure that you only use the GRUB boot loader, then we recommend that you remove the `lilo` package manually. [[Bug:314004|Bug 314004]] Az asztali CD-ről telepített Ubuntu 8.10 rendszereken tévedésből a `lilo` csomag is telepítve volt a `grub` mellett, noha a `grub` volt rendszerindításra használva. Ha a javasolt módon a Frissítéskezelőt használja frissítésre, akkor a `lilo` csomag eltávolításra kerül, ha úgy tűnik hogy nincs használatban. Ha más módszerrel frissít és biztosan csak a GRUB rendszertöltőt akarja használni, akkor javasoljuk a `lilo` csomag kézi eltávolítását (Bug:314004).
Line 49: Line 71:
== Setting wireless regulatory domain via module option no longer supported == == A vezeték nélküli szabályozási tartomány beállítása már nem támogatott a modul kapcsolói használatával ==
Line 51: Line 73:
Ubuntu 9.04 enables the CRDA wireless regulatory framework for controlling which wireless channels are usable and visible in a particular location. If you previously had to use the module option similar to that below in /etc/modprobe.d/options to allow access to certain channels in your locality then you may find that wireless will not function at all: Az Ubuntu 9.04 lehetővé teszi a CRDA vezeték nélküli szabályozási keretrendszer használatát az adott helyen használható és látható vezeték nélküli csatornák felügyeletére. Ha korábban az alább láthatóhoz hasonlóan a modulok kapcsolóit kellett használnia az /etc/modprobe.d/options fájlban bizonyos csatornák adott helyen elérhetőségének felügyeletére, azt tapasztalhatja hogy a vezeték nélküli hálózat egyáltalán nem működik:
Line 55: Line 77:
You should remove this kernel module option on upgrade to Ubuntu 9.04 and use the {{{iw reg}}} command instead. Az Ubuntu 9.04-re frissítéskor el kell távolítania ezt a rendszermag-kapcsolót és az {{{iw reg}}} parancsot kell használnia.
Line 57: Line 79:
== Network management applet must be re-added on Kubuntu upgrade == == A hálózatkezelő kisalkalmazást újra fel kell venni a Kubuntu frissítésekor ==
Line 59: Line 81:
When upgrading from Kubuntu 8.10, the new Network Management applet will need to be added to the panel manually. (Bug Bug:349066) Ha a Kubuntu 8.10-ről frissít, akkor a Hálózatkezelő kisalkalmazást saját kezűleg kell a panelhez adnia. (Bug:349066)
Line 62: Line 84:
|| Click the Plama icon in the bottom right. || Click Add Widget. || Double click on Network Management. || || Kattintson a jobb alsó sarokban a Plasma ikonra. || Kattintson az Új elem gombra. || Kattintson kétszer a Hálózatkezelés ikonra. ||
Line 64: Line 86:
== Ctrl-Alt-Backspace disabled by default in Xorg == == A Kubuntu hálózatkezelő kisalkalmazása nem csatlakozik WPA2 hálózatokhoz ==
Line 66: Line 88:
The Ctrl-Alt-Backspace key combination to force a restart of X is now disabled by default, to eliminate the problem of accidentally triggering the key combination. Users who do want this function can enable it in their xorg.conf, or by running the command {{{dontzap --disable}}}. A Kubuntu hálózatkezelő kisalkalmazása nem csatlakozik WPA 2 hálózatokhoz vagy egyes VPN hálózatokhoz. Kerülő megoldásként használhatja a knetworkmanagert (elérhető a DVD-n) vagy a network-manager-gnome csomagot (Bug:339313).
Line 68: Line 90:
== Change in notifications of available updates == == A Kubuntu megtarthatja a fölösleges guidance energiakezelő csomagot ==
Line 70: Line 92:
Ubuntu 9.04 introduces a change to the handling of package updates, launching {{{update-manager}}} directly instead of displaying a notification icon in the GNOME panel. Users will still be notified of security updates on a daily basis, but for updates that are not security-related, users will only be prompted once a week. A Kubuntu frissítése telepítve hagyhatja a fölöslegessé vált „kde-guidance-powermanager” vagy „guidance-power-manager” csomagokat. Ezek eltávolíthatók.
Line 72: Line 94:
Users who wish to continue receiving update notifications in the previous manner can restore the earlier behavior using the following command: == A Ctrl-Alt-Backspace alapértelmezésben letiltva az Xorgban ==

Az X újraindítását kikényszerítő Ctrl-Alt-Backspace billentyűkombináció mostantól le van tiltva, a véletlen megnyomásából származó problémák elkerülése érdekében. Ha szüksége van erre a funkcióra, engedélyezheti az xorg.conf fájlban vagy a {{{dontzap --disable}}} parancs futtatásával.

== Változás az elérhető frissítésekkel kapcsolatos értesítésekben ==

Az Ubuntu 9.04 változást hoz a csomagfrissítések kezelésében, a GNOME panelen megjelenő értesítési ikon helyett közvetlenül indítja a {{{Frissítéskezelőt}}}. A felhasználók a biztonsági frissítésekről naponta értesítést kapnak, de a nem biztonsági frissítésekről csak hetente egyszer.

A frissítési figyelmeztetések korábbi megjelenítési módjának visszaállításához a következő parancsot használhatja:
Line 78: Line 108:
= Other known issues = = Egyéb ismert problémák =
Line 80: Line 110:
== Performance regressions on Intel graphics cards == == Teljesítményromlás Intel videokártyákon ==
Line 82: Line 112:
Users of Intel video chipsets have reported performance regressions in Ubuntu 8.10 compared with previous releases (bug Bug:252094). Many of the issues have been resolved in Ubuntu 9.04, but some remain. Az Intel video-lapkakészletek felhasználói az Ubuntu 8.10-ben a teljesítmény romlását jelentették a korábbi kiadásokhoz képest (Bug:252094). A problémák jó része megoldódott az Ubuntu 9.04-ben, de nem mind.
Line 84: Line 114:
  * Some users have found improved performance by using the "greedy" migration heuristic. This can be done by running "sudo gedit /etc/X11/xorg.conf", and adding `Option "MigrationHeuristic" "greedy"` to the `Device` section of your `xorg.conf`.   * Néhányan a teljesítmény javulását tapasztalták a "greedy" átállási heurisztika használatával. Ez a „sudo gedit /etc/X11/xorg.conf” parancs futtatásával és az „`Option "MigrationHeuristic" "greedy"` sor hozzáadásával az `xorg.conf` „Device” szakaszához.
Line 86: Line 116:
  * Alternatively, a new experimental acceleration architecture option, "DRI2/UXA", is available for Intel graphics users which our [[X/UxaTesting|testing]] has found provides significant performance improvements in some cases, but has also shown risk of severe stability problems. You can opt-in to enable this by running "sudo gedit /etc/X11/xorg.conf", and adding `Option "AccelMethod" "UXA"` to the `Device` section of your `xorg.conf`. Users wishing to maximize stability should stay with the standard default acceleration method, "EXA".   * Ennek alternatívájaként használható a „DRI2/UXA” nevű új kísérleti gyorsítási architektúraváltozat, amely a [[X/UxaTesting|tesztelés]] szerint jelentős teljesítményjavulást ígér bizonyos esetekben, de súlyos stabilitási problémákat is találtak. Engedélyezheti ennek használatát a „sudo gedit /etc/X11/xorg.conf” parancs futtatásával és az „`Option "AccelMethod" "UXA` sor hozzáadásával az `xorg.conf` „Device” szakaszához. A stabilitást a szabványos „EXA” gyorsítási mód használatával lehet megőrizni.
Line 88: Line 118:
  /!\ In some cases this will lead to the graphical environment not starting at all or becoming entirely unusable. In that case, start into rescue mode or press Ctrl+Alt+F2 and log into the text console, and use `sudo nano /etc/X11/xorg.conf` to revert the UXA option.   /!\ Egyes esetekben ez a grafikus környezet el nem indulását vagy teljes használhatatlanná válását okozhatja. Ebben az esetben indítsa a rendszert helyreállítási módban vagy nyomja meg a Ctrl+Alt+F2 kombinációt és jelentkezzen be a szöveges konzolon, majd használja a „sudo nano /etc/X11/xorg.conf” parancsot az UXA beállítás visszavonásához.
Line 90: Line 120:
  * If none of the above helps, some users reported success with [[ReinhardTartler/X/RevertingIntelDriverTo2.4|using an older driver version]].   * Ha a fentiek egyike sem segít, néhány felhasználó a [[ReinhardTartler/X/RevertingIntelDriverTo2.4|régebbi meghajtóverzió sikeres használatáról]] számolt be.
Line 92: Line 122:
== Display freezes with Intel graphics cards == == Képernyőfagyások Intel videokártyákkal ==
Line 94: Line 124:
Users of Intel video chipsets reported that the display freezes a few minutes after resuming from suspend or hibernate (bug Bug:339091), or under other
circumstances. In many cases, switching off desktop effects in System → Preferences → Appearance was reported to help.
Különböző Intel videokártyák felhasználói fagyásokat jelentettek különböző körülmények között (például néhány perccel felfüggesztés után az i945-ön, lásd a [[Bug:339091|339091]]-es hibát). Sok esetben az asztali effektek kikapcsolása a Rendszer -> Beállítások -> Megjelenés alatt segített.
Line 97: Line 126:
If it still happens without desktop effects, you can add `Option "DRI" "off"` to the `Device` section of `/etc/X11/xorg.conf`, as described above. This will disable 3D acceleration and desktop effects, but makes suspend work reliably again and also avoid many types of crashes. Ezek a fagyások különösen gyakran történnek az i965 kártyákkal (Bug:359392). Emiatt az asztali effektek alapértelmezésben kikapcsolásra kerültek ezen a videokártyán a végső kiadásban. A probléma megoldása után a 9.04 egy frissítésében újra engedélyezve lesznek.
Line 99: Line 128:
== Lock-ups when deleting files from ext4 filesystems == Ha asztali effektek nélkül is fagyásokat tapasztal, a fenti módon felveheti az `Option "DRI" "off"` sort az `xorg.conf` „Device” szakaszához. Ez letiltja a 3D gyorsítást és az asztali effekteket, de a felfüggesztést újra megbízhatóvá teszi és elkerül sok összeomlástípust is.
Line 101: Line 130:
In some cases, deleting files from an ext4 filesystem is reported to cause soft lock-ups in the kernel (Bug:330824). Investigation of this problem is ongoing, and it is expected that a fix for this problem will be made available as a post-release update. To avoid this problem, users may wish to install using the default ext3 filesystem and convert their filesystem to ext4 (as documented on the [[http://ext4.wiki.kernel.org/index.php/Ext4_Howto#Converting_an_ext3_filesystem_to_ext4|ext4 wiki]]) once a fix is available. == Fagyások fájlok törlésekor ext4 fájlrendszerekről ==
Line 103: Line 132:
== Switching to ext4 requires manually updating grub == Egyes esetekben fájlok törlése ext4 fájlrendszerről a rendszermag fagyását okozhatja (Bug:330824). A probléma vizsgálata folyamatban van és várható, hogy a javítása a kiadás utáni frissítésként válik elérhetővé. A probléma elkerülése érdekében javasolt az alapértelmezett ext3 fájlrendszerrel való telepítés, majd a fájlrendszer átalakítása ext4-re (az [[http://ext4.wiki.kernel.org/index.php/Ext4_Howto#Converting_an_ext3_filesystem_to_ext4|ext4 wikiben]] leírt módon)) a javítás megjelenése után.
Line 105: Line 134:
If you choose to upgrade your `/` or `/boot` filesystem in place from ext2 or ext3 to ext4 (as documented on the [[http://ext4.wiki.kernel.org/index.php/Ext4_Howto#Converting_an_ext3_filesystem_to_ext4|ext4 wiki]]), then you ''must'' also use the `grub-install` command after upgrading to Ubuntu 9.04 to reinstall your boot loader. If you do not do this, then the version of GRUB installed in your boot sector will not be able to read the kernel from the ext4 filesystem and your system will fail to boot. == Az ext4-re váltás a grub kézi frissítését igényli ==
Line 107: Line 136:
== Occasional hangs possible on ARM architecture == Ha a `/` vagy a `/boot` fájlrendszert helyben kívánja ext2 vagy ext3 típusról ext4 típusúvá alakítani (az [[http://ext4.wiki.kernel.org/index.php/Ext4_Howto#Converting_an_ext3_filesystem_to_ext4|ext4 wikiben]] leírt módon), akkor a `grub-install` parancsot is használnia ''kell'' a rendszertöltő újratelepítéséhez az Ubuntu 9.04-re frissítés után. Ha ezt nem teszi meg, akkor a rendszertöltő szektorba telepített GRUB verzió nem lesz képes beolvasni a rendszermagot az ext4 fájlrendszerről és a rendszer nem fog elindulni.
Line 109: Line 138:
The ARM port currently does not support the ppoll() & pselect() system syscalls, which will sometimes cause a failure to mount the root filesystem on boot. This is a race condition, and retrying the boot will usually clear the problem. The work to add the syscalls is currently underway and will be delivered as an update to the Ubuntu 9.04 kernel some time after release. == Lehetséges adatvesztés ext4 átméretezésekor ==

A resize2fs eszköz adatvesztést okozhat leválasztott ext4 fájlrendszerek növelésekor vagy zsugorításakor. További részletekért lásd [[http://article.gmane.org/gmane.comp.file-systems.ext4/12763|az eredeti karbantartó levelét]]. Sajnos ez túl későn jutott tudomásunkra az Ubuntu 9.04-ben való javításához. Ha ext4 fájlrendszert akar az Ubuntu 9.04 eszközeivel átméretezni, a `flex_bg` és `uninit_bg` szolgáltatások letiltásával megkerülheti ezt a problémát (ezt ne próbálja ki csatolt fájlrendszeren!): {{{
tune2fs -O ^flex_bg,^uninit_bg /dev/ESZKÖZNÉV
e2fsck /dev/ESZKÖZNÉV
}}} Ezzel együtt a szokásosnál nagyobb elővigyázatosságot és biztonsági mentést javaslunk az ext4 fájlrendszerek átméretezése előtt.

== A Pulseaudio véletlenül telepítve van a DVD-ről telepített vagy apt-get használatával frissített Kubuntu rendszeren ==

A Kubuntu 9.04 DVD lemezképekből telepítésekor vagy korábbi kiadásról az {{{apt-get dist-upgrade}}} használatával frissített Kubuntu 9.04 rendszeren a {{{pulseaudio}}} csomag egy hiba miatt telepítésre kerül. Ezt a csomagot nem a Kubuntu asztali környezet részének tervezték. A következő parancs használatával távolítható el:
{{{
sudo apt-get purge pulseaudio
}}}

== Az Apparmor profilok nem kompatibilisek az ecryptfssel ==

Ha a titkosított könyvtárakat a kényszerítő módú Apparmorral használja, az Apparmor megtagadja bizonyos fájlok elérését, mivel a Linux rendszermag azt észleli, hogy a folyamat a titkosított és a nem titkosított útvonalon is hozzáfér a fájlhoz (Bug:359338). Kerülő megoldásként módosíthatja az apparmor profilját az {{{/etc/apparmor.d/}}} alatt és jogosultságot adhat a {{{@{HOME}/.Private/**}}} könyvtárra.

== Az Avahi nem indul el .local tartomány jelenlétében ==

Az mDNS "zeroconf" szabványt megvalósító {{{avahi-daemon}}} csomag tartalmaz egy ellenőrzést ütköző {{{.local}}} DNS tartomány jelenlétének ellenőrzésére. Jelentések szerint egyes internetszolgáltatók ilyen {{{.local}}} tartományt hirdetnek a hálózatukon, ami miatt az Ubuntu 9.04 gépek nem látják a helyi hálózaton hirdetett neveket (Bug:327362).

Az így beállított hálózatokon az mDNS használata a következő parancsok futtatásával kényszeríthető ki:

{{{
sudo sed -i -e'/AVAHI_DAEMON_DETECT_LOCAL/s/1/0/' /etc/default/avahi-daemon
sudo service avahi-daemon start
}}}

== A Wubi újra felhasználja a korábban létező „ubuntu” könyvtárat és eltávolításkor eltávolítja ==

Ha már létezik „ubuntu” nevű könyvtár a cél meghajtón, akkor ez újra fel lesz használva a windowsos telepítéskor és a teljes könyvtár eltávolításra kerül eltávolításkor (Bug:364166). Ez az eredetileg a könyvtárban lévő fájlok elvesztését okozza. Javasoljuk, hogy a Wubi telepítő futtatása előtt nevezzen át minden „ubuntu” nevű könyvtárat.

== Eseti fagyások ARM architektúrán ==

Az ARM port jelenleg nem támogatja a ppoll() & pselect() rendszerhívásokat, amelyek néha a gyökérfájlrendszer csatolásának meghiúsulását okozzák rendszerindításkor. Ez egy versenyhelyzet és a rendszer újraindítása általában megoldja. A rendszerhívások hozzáadása jelenleg folyamatban van és kiadás utáni frissítésként válik elérhetővé az Ubuntu 9.04 rendszermaghoz.


== Problémák szöveg megjelenítésekor Mythbuntu alatt a Radeon meghajtóval ==

A mythbuntu alatti mythtv felület hibásan jeleníti meg a betűkészleteket a radeon meghajtó használatakor, ha a DRI engedélyezve van (Bug:341898). Ezt a problémát egy kiadás utáni frissítés javítja majd, addig is az X beállításaiban a DRI letiltásával megkerülhető.

== A Tracker index sérülése ==

Néhány esetben a „tracker” asztali keresőmotor indexe érvénytelenné válhat. Ekkor megjelenik egy ablak, amely felajánlja az „Összes tartalom újraindexelését”. Ez a gomb nem működik, és a tracker szolgáltatás elkezdheti leterhelni a processzor és a lemez erőforrásait. Kerülő megoldásként nyomja meg az Alt+F2 kombinációt és futtassa a `„tracker-processes -r”` parancsot. Ezt egy kiadás utáni frissítéssel hamarosan javítjuk (Bug:361205).

== Fujitsu Celsius H270 noteszgép és az NVIDIA grafikus meghajtó ==

A jelenleg az Ubuntu 9.04 rendszerben lévő NVIDIA meghajtó olyan együttműködési problémát tartalmaz, amely a Fujitsu Technology Solutions Celsius H270 noteszgépen a belső kijelző EDID-jének sérülését okozza, amely újraindítás után sem szűnik meg. Jelenleg nem javasoljuk az Ubuntu 9.04 telepítését erre a noteszgéptípusra (Bug:364965).

== Hiányzó GNOME panelek az Ubuntu Netbook Remix változatban a desktop-switcher alkalmazás használata után ==

A Switch Desktop Mode lehetőség használatakor netbook módból klasszikusra váltáskor a GNOME asztali környezet beállításai nem maradnak meg kijelentkezés után. A következő bejelentkezéskor a felhasználók csak az asztal hátterét látják, a képernyő alján és tetején megszokott GNOME panelek nélkül. Ezt egy kiadás utáni frissítéssel hamarosan javítjuk (bug 349519).


Contents

  1. Rendszerkövetelmények
  2. Telepítés
    1. A javasolt csomagok alapértelmezésben telepítésre kerülnek
    2. Hibás kijelzés a lemez legnagyobb összefüggő területére telepítéskor
    3. A hibernálás elérhetetlené válhat az automatikus particionálás használatával
  3. Frissítés
    1. Rendszerindítási hibák Intel D945 alaplappal rendelkező rendszereken
    2. A bétáról frissített rendszerek a LABEL= változót használhatják az /etc/fstab fájlban
    3. python ImportError az Ubuntu 9.04 kiadásra jelölt változata előtt frissített rendszereken
    4. Az alfa verziókról frissített rendszereken szükséges lehet a titkosított saját könyvtárak újratitkosítása
    5. Az Ubuntu 8.10-ről frissítés után a lilo telepítve lehet
    6. A vezeték nélküli szabályozási tartomány beállítása már nem támogatott a modul kapcsolói használatával
    7. A hálózatkezelő kisalkalmazást újra fel kell venni a Kubuntu frissítésekor
    8. A Kubuntu hálózatkezelő kisalkalmazása nem csatlakozik WPA2 hálózatokhoz
    9. A Kubuntu megtarthatja a fölösleges guidance energiakezelő csomagot
    10. A Ctrl-Alt-Backspace alapértelmezésben letiltva az Xorgban
    11. Változás az elérhető frissítésekkel kapcsolatos értesítésekben
  4. Egyéb ismert problémák
    1. Teljesítményromlás Intel videokártyákon
    2. Képernyőfagyások Intel videokártyákkal
    3. Fagyások fájlok törlésekor ext4 fájlrendszerekről
    4. Az ext4-re váltás a grub kézi frissítését igényli
    5. Lehetséges adatvesztés ext4 átméretezésekor
    6. A Pulseaudio véletlenül telepítve van a DVD-ről telepített vagy apt-get használatával frissített Kubuntu rendszeren
    7. Az Apparmor profilok nem kompatibilisek az ecryptfssel
    8. Az Avahi nem indul el .local tartomány jelenlétében
    9. A Wubi újra felhasználja a korábban létező „ubuntu” könyvtárat és eltávolításkor eltávolítja
    10. Eseti fagyások ARM architektúrán
    11. Problémák szöveg megjelenítésekor Mythbuntu alatt a Radeon meghajtóval
    12. A Tracker index sérülése
    13. Fujitsu Celsius H270 noteszgép és az NVIDIA grafikus meghajtó
    14. Hiányzó GNOME panelek az Ubuntu Netbook Remix változatban a desktop-switcher alkalmazás használata után

Ezek a kiadási megjegyzések az Ubuntu 9.04 kiadásával és változataival kapcsolatos problémákat ismertetik.

Rendszerkövetelmények

Az Ubuntu 9.04 minimális memóriaigénye 256 MiB. Ne feledje, hogy a memória egy részét lefoglalhatja a videokártya. Ha csak a minimális memória áll rendelkezésre, a telepítési folyamat tovább tarthat, de így is sikeresen lezajlik, és a rendszer telepítés után megfelelő sebességgel fog futni.

Kevés memóriával rendelkező rendszerek esetén úgy is telepíthető az asztali telepítő CD-ről az Ubunt, hogy az „Ubuntu telepítése” menüpont kiválasztásával csak a telepítőt indítja el, nem pedig az egész kezelőfelületet, vagy használható az „alternate” telepítő CD.

Telepítés

A javasolt csomagok alapértelmezésben telepítésre kerülnek

A Debian irányelv-kézikönyvnek megfelelően (amely szerint „A »Recommends« mezőnek azokat a csomagokat kell felsorolnia, amelyeknek ezen csomag mellett minden átlagos telepítésen megtalálhatónak kell lenniük”) a csomagkezelő-rendszer mostantól a telepített csomagok Recommends: mezőben felsorolt csomagokat alapértelmezésben telepíti, a Depends: mezőben felsoroltak mellett. Ha ezt egyes csomagokhoz el kívánja kerülni, használja az apt-get --no-install-recommends parancsot; ha ezt állandósítani kívánja, szúrja be az „APT::Install-Recommends "false";” sort az /etc/apt/apt.conf fájlban. Ne feledje, hogy ez egyes programokból funkciók hiányzását eredményezheti.

(Ez a módosítás az Ubuntu 8.10-ben jelent meg)

Hibás kijelzés a lemez legnagyobb összefüggő területére telepítéskor

Ha a „Telepítés egymás mellé” és az „A legnagyobb összefüggő szabad hely használata” lehetőség is jelen van, akkor az „A legnagyobb összefüggő szabad hely használata” lehetőség hibásan jelzi a lemez telepítés utáni állapotát. Ezen lehetőség kiválasztása ugyanakkor problémamentesen telepíti az Ubuntut a legnagyobb üres partícióra.

A hibernálás elérhetetlené válhat az automatikus particionálás használatával

A telepítő alapértelmezett particionálási eljárása egyes esetekben a rendszer fizikai memóriájánál kisebb lapozóterületet foglalhat le. Ez megakadályozza a lemezre történő hibernálást, mivel a rendszer képfájlja nem fog elférni a lapozópartícióra. Ha a rendszerét a jövőben hibernálni kívánja, győződjön meg hogy a lapozópartíció mérete megegyezik legalább a rendszer fizikai memóriájának méretével.

Frissítés

Az Ubuntu 8.10 felhasználók kényelmesen, automatizált módon frissíthetnek 9.04-re. A régebbi Ubuntu kiadások felhasználóinak először az Ubuntu 8.10 kiadásra kell frissíteniük, majd a 9.04-re. A teljes utasítások a http://www.ubuntu.com/getubuntu/upgrading oldalon találhatók.

A Kubuntu felhasználók közvetlenül frissíthetnek Kubuntu 8.04-ról Kubuntu 9.04-re. Az így frissítő felhasználóknak javasoljuk az Ubuntu 8.10 kiadási megjegyzéseinek elolvasását, mivel az ott leírt problémák őket is érintik.

Rendszerindítási hibák Intel D945 alaplappal rendelkező rendszereken

Felhasználók a SATA merevlemezek a szokásosnál lassabb felismerését jelentették Intel D945 alaplappal rendelkező rendszereken Ubuntu 9.04 alatt. Emiatt a rendszer egy busybox parancsértelmezőt indíthat az initramfs-ben, a „Gave up waiting for root device.” hibaüzenettel. Várjon egy-két percet és lépjen ki a parancsértelmezőből az „exit” parancs kiadásával. A rendszerindítás normálisan folytatódik. Ha mégsem, várjon egy kicsit és próbálja újra. A rendszer elindulása után szerkessze a /boot/grub/menu.lst fájlt és írja be az aktuális rendszermag sorának végére a rootdelay=90 értéket. (290153-as hiba).

A bétáról frissített rendszerek a LABEL= változót használhatják az /etc/fstab fájlban

A Jaunty Alpha 5, Jaunty Alpha 6 vagy az Ubuntu 9.04 beta változatából telepített rendszerek a „LABEL=” szintaxist használhatják az /etc/fstab fájlban fájlrendszerek azonosítására. Ez váratlan viselkedést okozhat később másik lemez, (például USB meghajtó) csatlakoztatásakor, ha az ütköző címkéjű fájlrendszereket tartalmaz. Ha nem biztos, hogy ezt akarja, javasoljuk az univerzálisan egyedi azonosítók (UUID) használatát.

Ha például egy fájlrendszert a „LABEL=home” azonosít az /etc/fstab fájlban, akkor az UUID a következőképpen határozható meg:

blkid -o value -s UUID -l -t LABEL=home

A „LABEL=home” helyettesíthető az „UUID=kimenet” értékkel, ahol a „kimenet” a blkid parancs kimenete.

Az Ubuntu 9.04 kiadásra jelölt vagy végleges kiadásából telepített rendszereket ez a probléma nem érinti.

python ImportError az Ubuntu 9.04 kiadásra jelölt változata előtt frissített rendszereken

Az Ubuntu 9.04 kiadásra jelölt változata előtti Python csomagok hibája miatt a Python modulok regisztrációja az aktuális, 2.6-os Python verzióval való használatra meghiúsult. A probléma importálási hibaként jelenik meg, például:

ImportError: No module named foo

akkor is, ha a modulcsomagot biztosító csomag telepítve van.

A javításához futtassa a következő parancsot:

sudo dpkg-reconfigure python-foo

az érintett modulokat biztosító minden egyes python-foo csomaghoz.

Az alfa verziókról frissített rendszereken szükséges lehet a titkosított saját könyvtárak újratitkosítása

A Jaunty Alpha kiadásokon eCryptfst használó felhasználóknak javasoljuk a titkosított fájlok újratitkosítását. A 2.6.28-as rendszermag hibája miatt véletlen rendszermag-memória került az eCryptfs által titkosított fájlfejlécekbe, A javítást a Jaunty RC rendszermag tartalmazza. A rendszermag ezen verzióját futtató Ubuntu eCryptfs felhasználóknak újra kell titkosítaniuk minden titkosított fájlt a /usr/bin/ecryptfs-rewrite-file segítségével. További információkért lásd az ecryptfs-rewrite-file(1) kézikönyvét. (345544).

Az Ubuntu 8.10-ről frissítés után a lilo telepítve lehet

Az asztali CD-ről telepített Ubuntu 8.10 rendszereken tévedésből a lilo csomag is telepítve volt a grub mellett, noha a grub volt rendszerindításra használva. Ha a javasolt módon a Frissítéskezelőt használja frissítésre, akkor a lilo csomag eltávolításra kerül, ha úgy tűnik hogy nincs használatban. Ha más módszerrel frissít és biztosan csak a GRUB rendszertöltőt akarja használni, akkor javasoljuk a lilo csomag kézi eltávolítását (314004).

A vezeték nélküli szabályozási tartomány beállítása már nem támogatott a modul kapcsolói használatával

Az Ubuntu 9.04 lehetővé teszi a CRDA vezeték nélküli szabályozási keretrendszer használatát az adott helyen használható és látható vezeték nélküli csatornák felügyeletére. Ha korábban az alább láthatóhoz hasonlóan a modulok kapcsolóit kellett használnia az /etc/modprobe.d/options fájlban bizonyos csatornák adott helyen elérhetőségének felügyeletére, azt tapasztalhatja hogy a vezeték nélküli hálózat egyáltalán nem működik:

  • options cfg80211 ieee80211_regdom=EU

Az Ubuntu 9.04-re frissítéskor el kell távolítania ezt a rendszermag-kapcsolót és az iw reg parancsot kell használnia.

A hálózatkezelő kisalkalmazást újra fel kell venni a Kubuntu frissítésekor

Ha a Kubuntu 8.10-ről frissít, akkor a Hálózatkezelő kisalkalmazást saját kezűleg kell a panelhez adnia. (349066)

plasma-1.png

plasma-2.png

plasma-3.png

Kattintson a jobb alsó sarokban a Plasma ikonra.

Kattintson az Új elem gombra.

Kattintson kétszer a Hálózatkezelés ikonra.

A Kubuntu hálózatkezelő kisalkalmazása nem csatlakozik WPA2 hálózatokhoz

A Kubuntu hálózatkezelő kisalkalmazása nem csatlakozik WPA 2 hálózatokhoz vagy egyes VPN hálózatokhoz. Kerülő megoldásként használhatja a knetworkmanagert (elérhető a DVD-n) vagy a network-manager-gnome csomagot (339313).

A Kubuntu megtarthatja a fölösleges guidance energiakezelő csomagot

A Kubuntu frissítése telepítve hagyhatja a fölöslegessé vált „kde-guidance-powermanager” vagy „guidance-power-manager” csomagokat. Ezek eltávolíthatók.

A Ctrl-Alt-Backspace alapértelmezésben letiltva az Xorgban

Az X újraindítását kikényszerítő Ctrl-Alt-Backspace billentyűkombináció mostantól le van tiltva, a véletlen megnyomásából származó problémák elkerülése érdekében. Ha szüksége van erre a funkcióra, engedélyezheti az xorg.conf fájlban vagy a dontzap --disable parancs futtatásával.

Változás az elérhető frissítésekkel kapcsolatos értesítésekben

Az Ubuntu 9.04 változást hoz a csomagfrissítések kezelésében, a GNOME panelen megjelenő értesítési ikon helyett közvetlenül indítja a Frissítéskezelőt. A felhasználók a biztonsági frissítésekről naponta értesítést kapnak, de a nem biztonsági frissítésekről csak hetente egyszer.

A frissítési figyelmeztetések korábbi megjelenítési módjának visszaállításához a következő parancsot használhatja:

gconftool -s --type bool /apps/update-notifier/auto_launch false

Egyéb ismert problémák

Teljesítményromlás Intel videokártyákon

Az Intel video-lapkakészletek felhasználói az Ubuntu 8.10-ben a teljesítmény romlását jelentették a korábbi kiadásokhoz képest (252094). A problémák jó része megoldódott az Ubuntu 9.04-ben, de nem mind.

  • Néhányan a teljesítmény javulását tapasztalták a "greedy" átállási heurisztika használatával. Ez a „sudo gedit /etc/X11/xorg.conf” parancs futtatásával és az „Option "MigrationHeuristic" "greedy" sor hozzáadásával az xorg.conf „Device” szakaszához.

  • Ennek alternatívájaként használható a „DRI2/UXA” nevű új kísérleti gyorsítási architektúraváltozat, amely a tesztelés szerint jelentős teljesítményjavulást ígér bizonyos esetekben, de súlyos stabilitási problémákat is találtak. Engedélyezheti ennek használatát a „sudo gedit /etc/X11/xorg.conf” parancs futtatásával és az „Option "AccelMethod" "UXA sor hozzáadásával az xorg.conf „Device” szakaszához. A stabilitást a szabványos „EXA” gyorsítási mód használatával lehet megőrizni.

    Warning /!\ Egyes esetekben ez a grafikus környezet el nem indulását vagy teljes használhatatlanná válását okozhatja. Ebben az esetben indítsa a rendszert helyreállítási módban vagy nyomja meg a Ctrl+Alt+F2 kombinációt és jelentkezzen be a szöveges konzolon, majd használja a „sudo nano /etc/X11/xorg.conf” parancsot az UXA beállítás visszavonásához.

  • Ha a fentiek egyike sem segít, néhány felhasználó a régebbi meghajtóverzió sikeres használatáról számolt be.

Képernyőfagyások Intel videokártyákkal

Különböző Intel videokártyák felhasználói fagyásokat jelentettek különböző körülmények között (például néhány perccel felfüggesztés után az i945-ön, lásd a 339091-es hibát). Sok esetben az asztali effektek kikapcsolása a Rendszer -> Beállítások -> Megjelenés alatt segített.

Ezek a fagyások különösen gyakran történnek az i965 kártyákkal (359392). Emiatt az asztali effektek alapértelmezésben kikapcsolásra kerültek ezen a videokártyán a végső kiadásban. A probléma megoldása után a 9.04 egy frissítésében újra engedélyezve lesznek.

Ha asztali effektek nélkül is fagyásokat tapasztal, a fenti módon felveheti az Option "DRI" "off" sort az xorg.conf „Device” szakaszához. Ez letiltja a 3D gyorsítást és az asztali effekteket, de a felfüggesztést újra megbízhatóvá teszi és elkerül sok összeomlástípust is.

Fagyások fájlok törlésekor ext4 fájlrendszerekről

Egyes esetekben fájlok törlése ext4 fájlrendszerről a rendszermag fagyását okozhatja (330824). A probléma vizsgálata folyamatban van és várható, hogy a javítása a kiadás utáni frissítésként válik elérhetővé. A probléma elkerülése érdekében javasolt az alapértelmezett ext3 fájlrendszerrel való telepítés, majd a fájlrendszer átalakítása ext4-re (az ext4 wikiben leírt módon)) a javítás megjelenése után.

Az ext4-re váltás a grub kézi frissítését igényli

Ha a / vagy a /boot fájlrendszert helyben kívánja ext2 vagy ext3 típusról ext4 típusúvá alakítani (az ext4 wikiben leírt módon), akkor a grub-install parancsot is használnia kell a rendszertöltő újratelepítéséhez az Ubuntu 9.04-re frissítés után. Ha ezt nem teszi meg, akkor a rendszertöltő szektorba telepített GRUB verzió nem lesz képes beolvasni a rendszermagot az ext4 fájlrendszerről és a rendszer nem fog elindulni.

Lehetséges adatvesztés ext4 átméretezésekor

A resize2fs eszköz adatvesztést okozhat leválasztott ext4 fájlrendszerek növelésekor vagy zsugorításakor. További részletekért lásd az eredeti karbantartó levelét. Sajnos ez túl későn jutott tudomásunkra az Ubuntu 9.04-ben való javításához. Ha ext4 fájlrendszert akar az Ubuntu 9.04 eszközeivel átméretezni, a flex_bg és uninit_bg szolgáltatások letiltásával megkerülheti ezt a problémát (ezt ne próbálja ki csatolt fájlrendszeren!):

tune2fs -O ^flex_bg,^uninit_bg /dev/ESZKÖZNÉV
e2fsck /dev/ESZKÖZNÉV

Ezzel együtt a szokásosnál nagyobb elővigyázatosságot és biztonsági mentést javaslunk az ext4 fájlrendszerek átméretezése előtt.

A Pulseaudio véletlenül telepítve van a DVD-ről telepített vagy apt-get használatával frissített Kubuntu rendszeren

A Kubuntu 9.04 DVD lemezképekből telepítésekor vagy korábbi kiadásról az apt-get dist-upgrade használatával frissített Kubuntu 9.04 rendszeren a pulseaudio csomag egy hiba miatt telepítésre kerül. Ezt a csomagot nem a Kubuntu asztali környezet részének tervezték. A következő parancs használatával távolítható el:

sudo apt-get purge pulseaudio

Az Apparmor profilok nem kompatibilisek az ecryptfssel

Ha a titkosított könyvtárakat a kényszerítő módú Apparmorral használja, az Apparmor megtagadja bizonyos fájlok elérését, mivel a Linux rendszermag azt észleli, hogy a folyamat a titkosított és a nem titkosított útvonalon is hozzáfér a fájlhoz (359338). Kerülő megoldásként módosíthatja az apparmor profilját az /etc/apparmor.d/ alatt és jogosultságot adhat a @{HOME}/.Private/** könyvtárra.

Az Avahi nem indul el .local tartomány jelenlétében

Az mDNS "zeroconf" szabványt megvalósító avahi-daemon csomag tartalmaz egy ellenőrzést ütköző .local DNS tartomány jelenlétének ellenőrzésére. Jelentések szerint egyes internetszolgáltatók ilyen .local tartományt hirdetnek a hálózatukon, ami miatt az Ubuntu 9.04 gépek nem látják a helyi hálózaton hirdetett neveket (327362).

Az így beállított hálózatokon az mDNS használata a következő parancsok futtatásával kényszeríthető ki:

sudo sed -i -e'/AVAHI_DAEMON_DETECT_LOCAL/s/1/0/' /etc/default/avahi-daemon
sudo service avahi-daemon start

A Wubi újra felhasználja a korábban létező „ubuntu” könyvtárat és eltávolításkor eltávolítja

Ha már létezik „ubuntu” nevű könyvtár a cél meghajtón, akkor ez újra fel lesz használva a windowsos telepítéskor és a teljes könyvtár eltávolításra kerül eltávolításkor (364166). Ez az eredetileg a könyvtárban lévő fájlok elvesztését okozza. Javasoljuk, hogy a Wubi telepítő futtatása előtt nevezzen át minden „ubuntu” nevű könyvtárat.

Eseti fagyások ARM architektúrán

Az ARM port jelenleg nem támogatja a ppoll() & pselect() rendszerhívásokat, amelyek néha a gyökérfájlrendszer csatolásának meghiúsulását okozzák rendszerindításkor. Ez egy versenyhelyzet és a rendszer újraindítása általában megoldja. A rendszerhívások hozzáadása jelenleg folyamatban van és kiadás utáni frissítésként válik elérhetővé az Ubuntu 9.04 rendszermaghoz.

Problémák szöveg megjelenítésekor Mythbuntu alatt a Radeon meghajtóval

A mythbuntu alatti mythtv felület hibásan jeleníti meg a betűkészleteket a radeon meghajtó használatakor, ha a DRI engedélyezve van (341898). Ezt a problémát egy kiadás utáni frissítés javítja majd, addig is az X beállításaiban a DRI letiltásával megkerülhető.

A Tracker index sérülése

Néhány esetben a „tracker” asztali keresőmotor indexe érvénytelenné válhat. Ekkor megjelenik egy ablak, amely felajánlja az „Összes tartalom újraindexelését”. Ez a gomb nem működik, és a tracker szolgáltatás elkezdheti leterhelni a processzor és a lemez erőforrásait. Kerülő megoldásként nyomja meg az Alt+F2 kombinációt és futtassa a „tracker-processes -r” parancsot. Ezt egy kiadás utáni frissítéssel hamarosan javítjuk (361205).

Fujitsu Celsius H270 noteszgép és az NVIDIA grafikus meghajtó

A jelenleg az Ubuntu 9.04 rendszerben lévő NVIDIA meghajtó olyan együttműködési problémát tartalmaz, amely a Fujitsu Technology Solutions Celsius H270 noteszgépen a belső kijelző EDID-jének sérülését okozza, amely újraindítás után sem szűnik meg. Jelenleg nem javasoljuk az Ubuntu 9.04 telepítését erre a noteszgéptípusra (364965).

Hiányzó GNOME panelek az Ubuntu Netbook Remix változatban a desktop-switcher alkalmazás használata után

A Switch Desktop Mode lehetőség használatakor netbook módból klasszikusra váltáskor a GNOME asztali környezet beállításai nem maradnak meg kijelentkezés után. A következő bejelentkezéskor a felhasználók csak az asztal hátterét látják, a képernyő alján és tetején megszokott GNOME panelek nélkül. Ezt egy kiadás utáni frissítéssel hamarosan javítjuk (bug 349519).

JauntyJackalope/ReleaseNotes/hu (last edited 2009-04-23 08:51:24 by catv-89-134-247-16)