hu

Ezek a kiadási megjegyzések az Ubuntu 8.04 LTS és a Kubuntu és Xubuntu 8.04-es kiadásával kapcsolatos problémákat ismertetik.

Rendszerkövetelmények

Az Ubuntu 8.04 minimális memóriaigénye 384 MB az asztali telepítő CD használata esetén, és 256 MB más telepítési módszer esetén. (Figyeljen oda arra, hogy bizonyos esetekben a grafikus kártya a rendszermemória egy részét lefoglalhatja.)

Ha csak a minimális memória áll rendelkezésre, a telepítési folyamat tovább tarthat, de így is sikeresen lezajlik, és a rendszer telepítés után megfelelő sebességgel fog futni. Kevés memóriával rendelkező rendszerek esetén úgy is telepíthetjük az asztali telepítő CD-ről az Ubuntut, hogy az Ubuntu telepítése menüpont kiválasztásával csak a telepítőt indítjuk el, és nem az egész kezelőfelületet.

Telepítés

Az OpenOffice.org adatbáziskezelő, Java, képletszerkesztő támogatása

  • A rendelkezésre álló lemezkapacitás szűkössége miatt az OpenOffice.org adatbázis és képletszerkesztő komponense, valamint a Java-integráció támogatása nem található meg a telepítő CD-n. Ha szeretnénk a teljes OpenOffice.org csomagot használni, az Alkalmazások -> Hozzáadás/eltávolítás menüpontban kiválaszthatjuk az „OpenOffice.org csomagot”, vagy telepíthetjük az openoffice.org metacsomagot a csomagkezelő segítségével.

iSCSI partíciók

  • Az open-iscsi csomag immár hivatalosan karbantartott lehetőség az Ubuntu 8.04 LTS-ben, és az iSCSI NAS partíciók közvetlenül beállíthatók a telepítőből. Jelenleg a root és a boot fájlrendszernek helyi partíción kell lenniük.

Wubi

  • A Wubi CD-ről való telepítéskor a telepítés meghiúsulhat az ISO fájl kibontásakor és megjelenhet egy üzenet, amely szerint a CD használatban van és próbálkozzon újra. Ennek megkerüléséhez a Wubi.exe fájlt és a 8.04.1 asztali CD ISO képfájlt helyezze egy könyvtárba és futtassa onnan a Wubit. Ha nem tudja, melyik ISO fájlt használja, hagyja hogy a Wubi letöltse a megfelelőt. Győződjön meg róla, hogy nincs CD a meghajtóban.
  • A szoftveres RAID-et és a titkosított lemezeket nem támogatja a Wubi.

Frissítés

Útválasztási metrika

  • Az ifupdown automatikusan az alapértelmezett útválasztási metrikát 100-ra állítja azon csatolók esetében, amelyeknél nem lett megadva érték az /etc/network/interfaces fájlban. Ez a változás a legtöbb felhasználót nem érinti, csak azon keveseket, akiknek speciális igényeik vannak. Amennyiben ragaszkodik a korábbi alapértelmezett 0 (nulla) útválasztási metrika értékhez, akkor szerkessze az /etc/network/interfaces fájlt az igényeinek megfelelően. Például:

    iface eth0 inet static
            address 192.168.0.2
            network 192.168.0.0
            broadcast 192.168.0.255
            netmask 255.255.255.0
            gateway 192.168.0.1
            metric 0

Hálózatkezelő

  • Az Ubuntu 8.04-ben a network-manager csak azokat a csatolókat kezeli, amelyeket barangoló módra állítottak. Ennek megfelelően minden csatoló barangoló módra lesz állítva a frissítés során, amelyeket korábban a network-manager kezelt. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ez minden olyan csatolóbejegyzést, amely a „dhcp” módszert használja opciók nélkül, és „auto”-ként van megjelölve, eltávolítja az /etc/network/interfaces fájlból. Amennyiben a csatolókat az ifupdown indítja rendszerindításkor, akkor újra engedélyeznie kell az /etc/network/interfaces fájlban, vagy le kell tiltani a barangoló módot a Rendszer -> Adminisztráció -> Hálózat menüpontban.

NFS csatolás támogatása

  • Az NFS fájlrendszer csatolásához ezentúl telepíteni kell az nfs-common csomagot.

A /bin/sh mostantól a dash

  • A rendszer összteljesítményének növelése érdekében /bin/sh parancsértelmezőként bash helyett a dash szolgál az Ubuntu 6.10-ben és újabb kiadásokban. Ez bizonyos parancsfájlok esetében kompatibilitási problémákat okozhat. További információkért tekintse meg a DashAsBinSh oldalt.

A PowerPC és SPARC áthelyezve a ports.ubuntu.com címre

  • A PowerPC és SPARC architektúrák már nem kapnak kereskedelmi támogatást a Canonicaltól az Ubuntu új kiadásaihoz (a PowerPC a 7.04, a SPARC a 8.04 óta), ennek megfelelően ezek az architektúrák átkerültek a ports.ubuntu.com oldalra. Ezen architektúrák felhasználói frissítsék az /etc/apt/sources.list fájlt. A régi sources.list bejegyzések így néztek ki (esetleg az <ország>.archive.ubuntu.com tükröt használva az archive.ubuntu.com helyett):

      deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu gutsy main restricted
      deb http://security.ubuntu.com/ubuntu gutsy-security main restricted

    az új bejegyzéseknek így kell kinézniük:

      deb http://ports.ubuntu.com/ubuntu-ports hardy main restricted
      deb http://ports.ubuntu.com/ubuntu-ports hardy-security main restricted

Kereskedelmi/partner tároló

  • Az archive.canonical.com „commercial" tárolójának új neve „partner". Ha közvetlenül egy korábbi kiadásról frissít az Ubuntu 8.04-re a dokumentált frissítési eljárást használva, akkor ez automatikusan le lesz kezelve. Ha azonban saját kezűleg frissít, módosítania kell az /etc/apt/sources.list fájlt. A helyes szintaxis:

    deb http://archive.canonical.com/ubuntu hardy partner

UltraSPARC lemezcímke változásai

  • Ha Ubuntu 6.06 LTS-ről frissít Ubuntu 8.04 LTS-re UltraSPARC alapú rendszeren, akkor minden meghajtón le kell futtatni az fdisk programot. Az fdisk figyelmeztet, amennyiben a lemezcímkét frissíteni kell. Az új telepítések automatikusan az új lemezcímke-formátumot használják.

SCIM gyorsbillentyűk módosításai

  • A Smart Common Input Method (SCIM) alapértelmezett Shift+Space gyorsbillentyűje eltávolításra került és az Alt+` (visszafelé dőlő ékezet) helyettesíti. A további alapértelmezett gyorsbillentyűk a Control+szóköz, Zenkaku_Hankaku és Hangul maradtak. A gyorsbillentyűk a SCIM beállításainak Felület -> Globális beállítások szakaszában módosíthatók.

Egyéb ismert problémák

DELL RAID firmware kompatibilitás

  • A RAID firmware hibája miatt az Ubuntu 8.04 LTS nem indul el egyes RAID vezérlőkkel rendelkező DELL PowerEdge kiszolgálókon, például a 3/Di vezérlővel rendelkező DELL PowerEdge 1650 típuson. Az Ubuntu 8.04 LTS telepítéséhez vagy arra frissítéshez az érintett RAID vezérlőket tartalmazó rendszeren előbb frissíteni kell a RAID firmware-t.

A Kubuntu többképernyős beállításainak korlátozásai

  • Több képernyő használatának támogatása sok esetben a Kubuntu 8.04 alatt rosszabb, mint az Ubuntu 8.04 LTS alatt. A korábbi kiadásokban az X ablakozó több képernyő támogatására használt Xinerama kiterjesztését leváltotta az Xrandr. Az Xrandr kiterjesztést támogató frissített KDE3 eszközök nem érhetők el. A KDE4 alatt korlátozott Xrandr támogatás érhető el. A legtöbb videomeghajtó esetén a több képernyő használata csak az „xrandr” parancssori eszközzel és/vagy az xorg.conf saját kezűleg végzett módosításával állítható be. Az xrandr parancssori kapcsolóiról a man xrandr parancs kiadásával juthat információkhoz. Az X beállításával kapcsolatos további információk a https://wiki.ubuntu.com/X/Config oldalon találhatók.

  • A következő lehetőségek is rendelkezésre állhatnak, de a fejlesztői csapat nem tesztelte:
    • - Intel esetén az örökölt -i810 meghajtó támogatja a Xineramat - Az ATI felhasználók visszatérhetnej a Xinerama használatához az -ati régi 6.6.3 verziójának telepítésével

      - A bináris meghajtók (-nvidia and -fglrx) továbbra is támogathatják a Xineramat, de saját eszközökkel rendelkeznek a több képernyő beállításához és inkább ezeket kell használni a Rendszerbeállítások -> Képernyő és Monitor (displayconfig) helyett

  • Elérhető azt X ablakozó új helyreállítási szolgáltatása. Ha módosítások végzése után nem indul el a rendszer, válassza a rendszerindító menü helyreállítás lehetőségét és a Helyreállítási menü „xfix Kísérlet az X kiszolgáló javítására” lehetőségét. Ez visszaállítja az X ablakozó beállításait egy használható állapotra és lehetővé teszi a normál rendszerindítást.

GVFS és hitelesített smb tallózás

  • A GNOME 2.22 által használt GVFS fájlrendszerréteg nem támogatja a jelszavas hitelesítést az SMB kiszolgálók megosztáslistájának tallózásakor amely üres megosztáslistákat eredményezhet a Nautilusban Windows 2003 gépekhez csatlakozáskor bizonyos beállítások mellett. A probléma megkerüléséhez:
    • használjon Kerberos hitelesítést előre beállított Kerberos hitelesítési adatokkal (azaz a „kinit” futtatásával Active Directory tartományban)
    • csatlakozzon közvetlenül az adott megosztáshoz, célhelyként az smb://<kiszolgáló>/<megosztás> használatával

Pidgin és ICQ

  • A Pidgin azonnaliüzenő Ubuntu 8.04.1 által tartalmazott változata nem képes az ICQ-hoz kapcsolódni az ICQ kiszolgálók egy módosítása miatt. A 8.04.1 karbantartási kiadás után hamarosan elérhetővé válik a javítás.

Totem médialejátszó és PulseAudio hangkiszolgáló

  • Egyes felhasználók hibákat észleltek a videolejátszással a GNOME médialejátszójában és a hanglejátszással más alkalmazásokkal a PulseAudio hangkiszolgálóhoz való kapcsolódás hibája miatt. Ezen potenciálisan hardverspecifikus probléma kivizsgálása folyamatban van. Lehetséges kerülő megoldás a Rendszer -> Beállítások -> Hang párbeszédablakban a Zene és filmek hanglejátszási beállításának módosítása „Automatikus felismerésről” „ALSA”-ra.

Fontforge

Ha az „összetett karakterek bevitele” engedélyezett, mert a Nyelvi támogatás eszközben engedélyezte vagy mert CJK területi beállítást használ, a fontforge nem válaszol a billentyűzetre. Úgy véljük, ez a fontforge hibája és nincs köze a SCIM-hez. Kerülő megoldásként futtathatja a fontforge programot terminálban az unset XMODIFIERS; fontforge parancs kiadásával.

HardyReleaseNotes/hu (last edited 2008-10-25 18:14:38 by catv-89-132-74-80)