Instalacja_oprogramowania
Spis treści strony: |
Zmiana Repozytorium
Repozytorium to magazyn główny, centralny, zaprojektowany jednak w taki sposób, aby dostęp do wszystkich jego zasobów był równie łatwy. Repozytorium odnosi sie przede wszystkim do miejsca przechowywania, a nie udostępniania. Jest to magazyn jednocześnie: główny, centralny, bieżący i łatwo dostępny. Nie są w nim przechowywane ani kopie, ani archiwalia.
Repozytorium jest trzymane w pliku /etc/apt/sources.list i musi być edytowana EDYTOREM TEKSTU - w Ubuntu edytorem tekstu jest GEDIT ( standardowy w gnome ), KATE ( w KDE ), nano, lub pico ( edytory terminalowe ). Musimy to zrobić z uprawnieniami roota czyli poprzedzając sudo:
sudo gedit /etc/apt/sources.list
Usuwamy wszystko co tam się znajduje (ctrl+a, ctrl+x), a następnie wypełniamy tenże plik wpisami odpowiednimi dla posiadanej wersji systemu. Listę repozytoriów można znaleźć na forum.ubuntu.pl: Repozytoria, sources.list - oficjalna lista forum.ubuntu.pl
Oto wpisy dla Ubuntu 6.06 Dapper Drake:
1. Wpisy obowiązkowe, bez nich możemy zapomnieć o zadowoleniu z pracy z Ubuntu:
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu dapper main restricted universe multiverse deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu dapper main restricted universe multiverse deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu dapper-updates main restricted universe multiverse deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu dapper-updates main restricted universe multiverse deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu dapper main restricted universe multiverse deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu dapper main restricted universe multiverse deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu dapper-updates main restricted universe multiverse deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu dapper-updates main restricted universe multiverse deb http://security.ubuntu.com/ubuntu dapper-security main restricted universe multiverse deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu dapper-security main restricted universe multiverse
2. Wpisy bardzo przydatne - w zasadzie można dodać komentarz jw.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu dapper-backports main restricted universe multiverse deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu dapper-backports main restricted universe multiverse deb http://kubuntu.org/packages/kde-latest dapper main deb http://kubuntu.org/packages/amarok-latest dapper main deb http://kubuntu.org/packages/koffice-latest dapper main deb http://packages.freecontrib.org/ubuntu/plf dapper free non-free deb-src http://packages.freecontrib.org/ubuntu/plf dapper free non-free deb http://archive.canonical.com/ubuntu dapper-commercial main
3. Wpisy opcjonalne, przydatne, dodatkowe
deb http://wine.budgetdedicated.com/apt dapper main deb-src http://wine.budgetdedicated.com/apt dapper main deb http://mirror2.ubuntulinux.nl/ dapper-seveas all deb http://antesis.freecontrib.org/mirrors/ubuntu/plf/ dapper free non-free deb http://www.kadu.net/download/binary/ubuntu/repo dapper main deb-src http://www.kadu.net/download/binary/ubuntu/repo dapper main deb http://morgoth.free.fr/ubuntu dapper-backports main deb-src http://morgoth.free.fr/ubuntu dapper-backports main deb http://deb.svx.pl dapper main universe multiverse deb-src http://deb.svx.pl dapper main universe multiverse deb http://tomasz.nukysrealm.net/psi-pedrito ./ deb http://archive.czessi.net/ubuntu dapper main restricted universe multiverse preview deb http://ubuntu.uni-klu.ac.at/ubuntu.uniklu/ dapper uniklu deb http://ubuntu.uni-klu.ac.at/ubuntu.uniklu/ dapper uniklu-desktop deb http://ubuntu.uni-klu.ac.at/ubuntu.uniklu/ dapper uniklu-intern deb http://ubuntu.uni-klu.ac.at/ubuntu.uniklu/ dapper uniklu-nfsv4 deb http://ubuntu.uni-klu.ac.at/ubuntu.uniklu/ dapper uniklu-vserver deb http://www.mpe.mpg.de/~ach/kubuntu/dapper ./ deb http://apt.ubuntu.org.tw ubtw/ deb http://apt.ubuntu.org.tw ubtw-testing/ deb http://repository.debuntu.org/ dapper multiverse deb http://www.kiberpipa.org/~gandalf/ubuntu/dapper/mjpegtools ./ #deb http://www.kiberpipa.org/~gandalf/ubuntu/dapper/cinelerra/i686/ ./ deb http://www.kiberpipa.org/~gandalf/ubuntu/dapper/cinelerra/pentium4/ ./ #deb http://www.kiberpipa.org/~gandalf/ubuntu/dapper/cinelerra/athlonxp/ ./ deb http://download.gna.org/wormux/debs dapper/ deb http://gauvain.tuxfamily.org/repos dapper contrib deb http://files.beep-media-player.org/packages/ubuntu dapper main universe deb-src http://files.beep-media-player.org/packages/ubuntu dapper main universe deb http://thomas.enix.org/pub/debian/packages/ dapper main deb http://3v1n0.tuxfamily.org dapper 3v1n0 deb http://home.eng.iastate.edu/~superm1 dapper main deb http://ubuntu.cafuego.net/ dapper-cafuego all bcm43xx
4. Tylko dla orłów, maniaków, beta-testerów Ogólnie dla wszystkich, którzy chcą mieć wszystkie dostępne wodotryski, a bezpieczeństwo i stabilność cenią sobie lekceważą.
deb http://xgl.compiz.info/ dapper main deb-src http://xgl.compiz.info/ dapper main deb http://www.beerorkid.com/compiz/ dapper main deb http://nightlies.videolan.org/build/dapper-i386 /
Po wybraniu i wklejeniu do pliku sources.list wybranych repozytoriów - plik ZAPISUJEMY, zamykamy i wpisujemy w Terminalu:
sudo apt-get update
Może Ci się wydawać, że na końcu wyskoczył błąd - to nie błąd tylko komunikat, który informuje jedynie, że nie zostało podpisane kluczem publicznym, więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Apt i GPG error. Chwilę po zakończeniu update'u wyskoczyć może nam nowe okienko z aktualizacją systemu ( żeby nie czekać wpisz: sudo apt-get upgrade ), ściągnijmy to i zainstalujmy, aby zaktualizować pakiety w naszym systemie do nowszych wersji.
Rodzaje instalacji
Wielką przewagą Ubuntu i większości innych systemów Linux jest instalacja oprogramowania. Większość przydatnych programów znajduje się już we wspomnianych repozytoriach. W samych głównych repozytoriach Ubuntu Dapper Drake znajduje się obecnie 19503 pakietów z oprogramowaniem, w 6 architekturach utworzonych z 11285 paczek ze źródłami. Po wykonaniu poprzedniej porady o repozytoriach ta liczba jeszcze wzrosła.
Apt-get
Do instalacji oprogramowania na systemach z rodziny Debiana służy narzędzie APT. Jest to potężne narzędzie dzięki któremu można szybko i łatwo zainstalować oprogramowanie. Wystarczy do tego jedno polecenie:
sudo apt-get install nazwa_pakietu
Program automatycznie zainstaluje zależności i wstępnie skonfiguruje oprogramowanie. Jeśli nie wiemy jaką jaką nazwę nosi poszukiwany przez nas program wystarczy użyć narzędzia apt-cache search co_szukamy. Np gdy chcemy zainstalować grę "Planet penguin racer" wystarczy wydać komende:
apt-cache search planet penguin racer
i otrzymamy że poszukiwany pakiet nosi nazwę: planetpenguin-racer Tak zainstalowane pakiety usuwa się poleceniem:
sudo apt-get remove nazwa_pakietu
Aptitude
Istnieje także podobny do apt-get program do instalowania pakietów o nazwie Aptitude Główną cechą rózniąco go od apta jest to, że aptitude usuwa biblioteki instalowane wraz z programem, które nie są wymagane przez inne programy. Pozwala to zachować większy porządek w systemie. Jedynym ograniczeniem jest to, że tak odinstalowywany program powinien być zainstalowany przy pomocy aptitude. Składnia tego programu jest analogiczna do apt-get:
sudo aptitude install nazwa_pakietu sudo aptitude remove nazwa_pakietu
Więcej i APT i Aptitude można poczytać np TU
Synaptic
Oczywiście nie trzeba instalować programów z poziomu konsoli. Istnieją graficzne nakładki, które umożliwiają instalacje w środowisku graficznym w łatwy i przystępny sposób.
Taką nakładką w Ubuntu jest program Synaptic, który znajdziesz w menu system→ administracja. Więcej o sposobie instalacji pakietów w tym programie znajdziesz TU
Dodaj/usuń...
Jest to odpowiednik windowsowego dodaj usuń programy. Posiada jednak o wiele większe możliwości i jest o wiele prostszy.
Więcej o nim znajdziesz TU
Instalacja z paczek
Ubuntu korzysta z z debianowskich paczek .deb. Jeśli chcesz ściągnąć paczkę dla twojego systemu szukaj ich z tym rozszerzeniem. Najczęściej nie jest to potrzebne, gdyż większość oprogramowania znajduje się w repozytoriach.
Jeśli ściągnęliśmy gotowe paczki z oprogramowaniem z internetu, można je w bardzo szybki i prosty sposób zainstalować. W Ubuntu 6.06 Dapper Drake wystarczy 2 razy kliknąć na ikonkę symbolizującą ściągnięty pakiet i poczekać aż uruchomi się program GDebi. Automatycznie sprawdzi czy wszystkie zależności są spełnione a jeśli nie to ściągnie potrzebne pakiety z sieci. Jednym kliknięciem na zainstaluj pakiet można go zainstalować.
Jest także drugi sposób na instalacje paczek. Jak każdą rzecz w linuksie można to zrobić w konsoli. Wystarczy będąc w katalogu w którym znajduje się paczka, wydać polecenie:
sudo dpkg -i nazwa_paczki
i wcisnąć enter. Po podaniu hasła można się już cieszyć nowo zainstalowanym programem.
Wielkim plusem instalacji z repozytoriów i paczek jest łatwość usuwania pakietów. Można to zrobić równie łatwo jak coś zainstalować zarówno w środowisku graficznym, jak i w konsoli. W środowisku graficznym wystarczy uruchomić program Synaptic, w wbudowanej wyszukiwarce znaleźć pakiet który chcemy usunąć i w menu wywoływanym po naciśnięciu prawym przyciskiem myszy na nazwie pakietu wybrać zaznacz do usunięcie. Następnie wystarczy dać zastosuj i zająć się przez krótką chwilę czymś innym w trakcie usuwania pakietu.
W konsoli jest jeszcze szybciej. Należy wydać polecenie:
sudo apt-get remove nazwa_paczki
lub
sudo dpkg -r nazwa_pakietu
i potwierdzić chęć usunięcia pakietu i innych z nim powiązanych.
UWAGA Podczas usuwania pakietów należy czytać jakie inne pakiety mają być usunięte, aby nie być później zaskoczonym jak nagle coś zniknęło i nie działa.
Instalacja ze źródeł
Czasami się zdarza, że musimy/chcemy zainstalować jakiś program ze źródeł. W Ubuntu nie jest to rzecz częsta, gdyż większość oprogramowania można zainstalować 2 poprzednimi sposobami. Jest jednak kilka powodów przez które musimy instalować programy ze źródeł:
- Program który chcemy zainstalować nie doczekał się paczek dla systemu
- Chcemy korzystać z najnowszych często rozwojowych wersji pakietów
- Po prostu chcemy mieć program kompilowany, gdyż jest lepiej zoptymalizowany pod architekture
Chcesz się czegoś nauczyć
Podstawowa instalacja
Źródła najczęściej ściąga się w postaci archiwów tar.gz lub tar.bz2. Aby zainstalować taki program najpierw trzeba rozpakować archiwum. Można to zrobić w środowisku graficznym - klikając prawym przyciskiem na archiwum i wybierając rozpakuj; lub w konsoli wydając polecenia:
dla archiwów tar.gz
tar xfz nazwa_archiwum.tar.gz
dla archiwów tar.bz2
tar xfj nazwa_archiwum.tar.bz2
Po rozpakowaniu można przystąpić do właściwej instalacji pakietów. Zazwyczaj składa się ona z 3 etapów:
konfiguracji - sprawdza czy są w systemie wszystkie właściwe biblioteki potrzebne do instalacji i tworzy właściwy plik makefile POLECENIE:
./configure
kompilacji - tworzenie programu ze źródeł POLECENIE:
make
instalacji - kopiowania utworzonych podczas kompilacji plików we właściwe im miejsce POLECENIE:
sudo make install
Napisałem zazwyczaj gdyż czasami się zdarza, że wystarczy tylko kompilacja i instalacja lub nawet tylko instalacja.
UWAGA aby móc instalować program ze źródeł trzeba mieć zainstalowany pakiet build-essential można go zainstalować poleceniem:
sudo apt-get install build-essential
Bez niego nie powiedzie się instalacja!!!
Pierwsze co powinno się zrobić to poszukać w rozpakowanym katalogu pliku README albo INSTALL i postępować z instrukcjami w nim zawartymi Najczęściej wystarczy wydać polecenie:
./configure && make && sudo make install
Jeśli wyskoczy błąd, iż nie można wykonać polecenia ./configure (sudo: ./configure: command not found ) oznacza to, że wystarczy krótsza wersja poprzedniego polecenia:
make && sudo make install
Podczas wykonywania ./configure może wyskoczyć wiele błędów. Większość z nich jest spowodowana brakiem bibliotek potrzebnych do kompilacji. Jeśli wyskoczy nam coś takiego: configure: error: Could not find libcos library. oznacza, że nie ma biblioteki costam. W systemach opartych na debianie chodzi o pakiety dev. W takim przypadku należy poszukać odpowiedniej paczki w repozytorium:
apt-cache search libcos
jeśli okaże się że paczka nosi nazwę np libcos1, należy doinstalować odpowiedni pakiet dev. W tym przypadku libcos1-dev analogicznym sposobem jak instalowaliśmy build-essential. Jeśli ./configure nie zwróci żadnych błędów można przejść do dalszej części instalacji Tak instalowane programy znajdują się w katalogu /usr/local/share. Można je usunąć wykonując polecenie
sudo make uninstall
w katalogu w którym poprzednio instalowaliśmy program!
Checkinstall
Jest także lepszy sposób na instalacje ze źródeł. Trzeba mieć zainstalowany pakiet checkinstall Program ten ze źródeł programu tworzy paczkę, którą można instalować i usuwać tak jak zwykłe paczki. W tym przypadku zamiast polecenia make install wystarczy zastąpić słowem checkinstall. Czyli nasze poprzednie polecenie będzie miało postać:
./configure && make && sudo checkinstall
Program po kilku pytaniach odnośnie budowanego pakietu stworzy odpowiednią paczkę, którą można instalować jak każdą inną. Dzięki temu łatwiej jest usuwać pakiety i utrzymywać porządek w systemie. Więcej informacji o checkinstall można znaleźć TUTAJ
Oprogramowanie
Multimedia - Dźwięk i obraz.
UWAGA UWAGA
Jeśli NIE wiesz jak edytować Polską stronę Wiki to KONIECZNIE zajrzyj TU.
Instalacja_oprogramowania (last edited 2009-06-25 09:10:33 by chello083144086086)