pl

Revision 5 as of 2009-04-20 19:26:49

Clear message


Niniejsza informacja o wydaniu przedstawia znane problemy występujące w wersji Ubuntu 9.04 i jej pochodnych.

Wymagania systemowe

Ubuntu 9.04 wymaga co najmniej 256 MB pamięci RAM. Należy zauważyć, iż w niektórych komputerach część pamięci może być wykorzystywana przez kartę graficzną. Jeśli komputer wyposażony jest w minimalną ilość pamięci, proces instalacji potrwa dłużej niż zazwyczaj, niemniej jednak zakończy się z powodzeniem. Wydajność zainstalowanego systemu również będzie zmniejszona.

Dla systemów wyposażonych w mniejszą ilość pamięci zaleca się wybór opcji "Zainstaluj Ubuntu" (ang. Install Ubuntu) zamiast uruchamiania pełnego, graficznego środowiska z płyty CD.

Instalacja

Domyślna instalacja pakietów polecanych

Zgodnie z Podręcznikiem Polityki Debiana (Debian Policy Manual) mówiącym, że w polu 'Recommends' powinny znajdować się tylko te pakiety, które są dostępne w standardowych repezytoriach co instalowany pakiet, system zarządzania pakietami domyślnie instaluje pakiety wymienione w polu Recommends traktując je w taki sam sposób jak pakiety z pola Depends. W celu uniknięcia automatycznej instalacji pakietów polecanych dla wybranych pakietów, należy użyć polecenia apt-get --no-install-recommends. Automatyczna instalacja pakietów polecanych może zostać także wyłączona na stałe, poprzez ustawienie w pliku/etc/apt/apt.conf opcji APT::Install-Recommends "false";. Należy jednak zwrócić uwagę, że wyłączenie instalacji pakietów polecanych może w efekcie spowodować brak pewnych funkcji w instalowanych programach.

(Zmiany te zostały wykonane w Ubuntu 8.10)

Uaktualnienie

Użytkownicy Ubuntu 8.10 mogą dokonać aktualizacji do wersji 9.04 poprzez wygodny automatyczny proces. Użytkownicy starszych wersji Ubuntu najpierw muszą wykonać uaktualnienie do wersji Ubuntu 8.10 a następnie do 9.04. Dokładniejsze instrukcje na temat sposobu uaktualnienia systemu do najnowszej wersji znajduje się pod adresem http://www.ubuntu.com/getubuntu/upgrading (wersja angielska).

Użytkownicy Kubuntu mogą dokonać aktualizacji bezpośrednio z Kubuntu 8.04 do Kubuntu 9.04. W przypadku takiego sposobu aktualizacji systemu, zalecane jest zapoznanie się z informacją o wydaniu Ubuntu 8.10 (angielski), bowiem znajdujące się tam instrukcje będą miały również zastosowanie tutaj.

Problem z uruchamianiem systemu na płytach głównych z chipsetem Intel D945

Użytkownicy posiadający komputery z płytą główną Intel D945 informowali o wolniejszym niż zazwyczaj procesie rozpoznawania dysków twardych interfejsu SATA w systemie Ubuntu 9.04. Może to spowodować przejście systemu w trakcie uruchamiania do powłoki busybox initramfs z błędem "Gave up waiting for root device." Po odczekaniu ok. 2 minut należy wyjść z powłoki wpisując 'exit', po czym proces uruchamiania systemu powinien dalej przebiegać normalnie. Jeśli problem dalej występuje należy odczekać dłuższą chwilę i spróbować jeszcze raz. Po uruchomieniu systemu należy edytować plik /boot/grub/menu.lst i dodać do linii z aktualnym jądrem opcję rootdelay=90. (Bug 290153).

Aktualizacje z wersji beta mogą posiadać znacznik LABEL w pliku /etc/fstab

Systemy instalowane w wersjach Jaunty Alpha 5, Jaunty Alpha 6 lub Ubuntu 9.04 beta mogą korzystać ze składni LABEL= w pliku /etc/fstab, która zawiera informację o systemach plików. Może to być powodem nieoczekiwanych zachowań w przypadku podłączania innych nośników (takich jak nośniki USB) zawierających niezgodne z plikiem /etc/fstab etykiety systemów plików. Zaleca się korzystanie z identyfikatorów UUID zamiast etykiet LABEL, chyba, że użytkownik jest pewien, że chce wykorzystywać system etykiet.

Jeśli np. system plików w /etc/fstab jest oznaczony jako LABEL=home, informację o UUID można znaleźć w następujący sposób:

blkid -o value -s UUID -l -t LABEL=home

Następnie należy zmienić opcję LABEL=home na UUID=wyjście, gdzie wyjście oznacza informacje podane przez program blkid.

Problem nie dotyczy systemów instalowanych z wersji RC (release candidate - kandydat do wydania) bądź z wersji finalnych.

Aktualizacje z wersji alpha mogą wymagać powtórnego zaszyfrowania katalogów domowych

Użytkownikom pracującym z eCryptfs w wersjach Jaunty Alpha zaleca się powtórne zaszyfrowanie wszystkich zakodowanych plików. Błąd w jądrze 2.6.28 powodował losowe zapisywanie pamięci do nagłówków plików zaszyfrowanych eCryptfs. Błąd został wyeliminowany w wersji Ubuntu Jaunty RC. Użytkownicy używający eCryptfs z tym jądrem powinni powtórnie zaszyfrować każdy zakodowany plik korzystając z polecenia /usr/bin/ecryptfs-rewrite-file. Więcej informacji na temat polecenia znajduje się w podręczniku man ecryptfs-rewrite-file(1). (Bug 345544).

Uaktualnienie z Ubuntu 8.10 może mieć zainstalowane lilo

Instalator graficzny CD Ubuntu 8.10 przez pomyłkę instalował pakiet lilo oraz grub, choć do uruchamiania systemu wykorzystywany był grub. Jeśli przy uaktualnianiu systemu wykorzystywana jest polecana metoda przez Menedżera aktualizacji a lilo nie jest używane, pakiet zostanie usunięty. W przypadku uaktualnień innymi sposobami zaleca się ręczne usunięcie pakietu lilo, jeśli do uruchamiania systemu użytkownik wykorzystuje program GRUB. (Bug 314004)

Konfiguracja domeny telekomunikacyjnej regulacji prawnej dla urządzeń bezprzewodowych poprzez opcję modułu nie jest już wspierana

Ubuntu 9.04 udostępnia mechanizm CRDA, który pozwala kontrolować które kanały są użyteczne i widoczne w określonej lokalizacji. Jeśli wcześniej dostęp do określonych kanałów w danej lokalizacji był realizowany za pomocą modułu z pliku /etc/modprobe.d/options w podobny sposób do niżej wymienionego, w systemie Ubuntu 9.04 sieć bezprzewodowa nie będzie działać:

  • options cfg80211 ieee80211_regdom=EU

Po uaktualnieniu systemu do Ubuntu 9.04, opcja modułu jądra powinna zostać usunięta a zamiast tego użyte polecenie iw reg

Po uaktualnieniu Kubuntu aplet zarządzania siecią musi być powtórnie dodany

Po uaktualnieniu systemu z Kubuntu 8.10, nowy aplet Network Management musi być dodany do panelu ręcznie. (Bug 349066).

plasma-1.png

plasma-2.png

plasma-3.png

Kliknij ikonę Plasmy w dolnym prawym rogu ekranu.

Kliknij Dodaj widżet.

Dwukrotnie kliknij na Network Management.

Aplet Network Management w Kubuntu nie łączy z sieciami WPA2

Aplet Network Management w Kubuntu nie łączy się z siecią zabezpieczoną WPA 2 oraz z niektórymi sieciami VPN. W celu obejścia tego problemu, można skorzystać z programów knetworkmanager (dostępny na DVD) bądź network-manager-gnome. (Bug 339313)

Ctrl-Alt-Backspace jest domyślnie wyłączone w Xorg

Kombinacja klawiszy Ctrl-Alt-Backspace restartująca serwer X jest aktualnie domyślnie wyłączona. Funkcja ta została zablokowana aby wyeliminować problem z przypadkowym wciśnięciem tej kombinacji klawiszy. Użytkownicy, którzy chcą posiadać tę funkcjonalność mogą ją włączyć w pliku xorg.conf bądź wykonując polecenie sudo dontzap --disable.

Zmiany w informowaniu o dostępnych aktualizacjach

Ubuntu 9.04 wprowadza zmiany w obsłudze aktualizacji pakietów. Zamiast dotychczasowego informowania o nowych aktualizacjach za pomocą ikony powiadamiania na panelu GNOME, system bezpośrednio uruchamia update-manager. Użytkownik w dalszym ciągu będzie codziennie powiadamiany o aktualizacjach bezpieczeństwa, natomiast aktualizacje z nim nie związane będą wyświetlane raz w tygodniu.

Aby powiadamianie o aktualizacjach działało w taki sam sposób jak poprzednio należy użyć poniższego polecenia:

gconftool -s --type bool /apps/update-notifier/auto_launch false

Inne znane problemy

Regresja w wydajności kart graficznych Intel

Użytkownicy układów graficznych Intel informowali o spadku wydajności w Ubuntu 8.10 w porównaniu do poprzednich wydań (Bug 252094). Większość problemów została wyeliminowana w Ubuntu 9.04, niemniej jednak niektóre pozostały.

  • Niektórzy użytkownicy znaleźli sposób na zwiększenie wydajności za pomocą opcji "greedy" w pliku /etc/X11/xorg.conf. W pliku tym należy dodać do sekcji Device opcję Option "MigrationHeuristic" "greedy".

  • Inną metodą zwiększenia wydajności układów graficznych Intel jest skorzystanie z nowej, eksperymentalnej architektury akceleracji - "DRI2/UXA". Nasze testy wykazały w niektórych przypadkach znaczne zwiększenie wydajności, choć ujawniły również ryzyko wystąpienia poważnych problemów ze stabilnością. Aby włączyć tą opcję należy edytować plik xorg.conf (sudo gedit /etc/X11/xorg.conf) i dodać w nim opcję Option "AccelMethod" "UXA" w sekcji Device. Użytkownicy ceniący maksymalną stabilność powinni pozostać przy standardowej, domyślnej metodzie akceleracji "EXA".

    Warning /!\ W niektórych przypadkach, uruchomienie powyższej opcji doprowadza do niemożności uruchomienia środowiska graficznego bądź jego całkowitą nieużyteczność. Należy wtedy uruchomić system w trybie ratunkowym lub wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Alt+F2, zalogować się do konsoli tekstowej i wyłączyć opcję UXA w pliku konfiguracyjnym /etc/X11/xorg.conf.

  • Jeśli żadna z powyższych metod nie pomaga, niektórzy użytkownicy informowali o wyeliminowaniu problemów poprzez użycie starszych sterowników (wersja angielska).

Karty graficzne Intel i brak reakcji ekranu

Użytkownicy niektórych układów graficznych Intel informowali o problemach z zamrażaniem ekranu w różnych okolicznościach (np. kilka minut po przywróceniu komputera z układem i945 ze stanu hibernacji - zobacz błąd nr 339091). W wielu przypadkach pomagało wyłączenie efektów wizualnych (System → Preferencje → Wygląd).

Jeżeli pomimo wyłączenia efektów wizualnych problem się powtarza, należy edytować plik /etc/X11/xorg.conf i w sekcji Device dodać opcję Option "DRI" "off". Spowoduje to wyłączenie akceleracji 3D oraz efektów wizualnych, ale może wyeliminować problemy z hibernacją komputera oraz innego rodzaju awariami.

Tego rodzaju problemy zdarzają się szczególnie często w przypadku układów i965 (Bug 359392), dlatego też w finalnej wersji Ubuntu 9.04 dla tego typu układów graficznych efekty wizualne są domyślnie wyłączone. W chwili usunięcia problemu, opcja znów zostanie domyślnie włączona.

Zawieszenia w trakcie usuwania plików z systemów plików ext4

W niektórych przypadkach informowano o programowym zawieszaniu się procesu usuwania plików z systemów plików ext4 (Bug 330824). Trwa wyjaśnianie tego problemu i oczekuje się, iż zostanie on wyeliminowany w aktualizacji udostępnionej po wydaniu Ubuntu 9.04. Tymczasowym rozwiązaniem jest korzystanie z systemu plików ext3 i w momencie wydania odpowiedniej poprawki, przejście na system plików ext4 zgodnie z dokumentem ext4 wiki (wersja angielska).

Przejście na ext4 wymaga ręcznej aktualizacji grub

Jeśli w trakcie uaktualnienia wybrano konwersję / bądź /boot z systemów plików ext2 lub ext3 na ext4 (zgodnie z dokumentem ext4 wiki), koniecznie należy użyć polecenia grub-install w celu reinstalacji programu rozruchowego. W przypadku niewykonania tej czynności wersja zainstalowanego w sektorze rozruchowym programu GRUB nie będzie w stanie odczytać jądra z systemu plików ext4, a co za tym idzie niemożliwe będzie uruchomienie systemu Ubuntu 9.04.

Okresowe zawieszenia na architekturze ARM

Aktualnie wersja ARM nie obsługuje wywołań systemowych ppoll() i pselect() co niekiedy może spowodować niemożność zamontowania głównego systemu plików w trakcie uruchamiania systemu. Jest to tzw. sytuacja wyścigu (ang. race condition) i zazwyczaj powtórne uruchomienie odbywa się bez problemów. Trwają już prace nad dodaniem tych wywołań systemowych i za jakiś czas zostaną one włączone do jądra Ubuntu 9.04.