TurkishTeam

http://forum.ubuntu-tr.net/ubuntu_tr_logo.png

English

About Ubuntu Turkey

The foundation of Ubuntu Turkey roots back to the final quarter of year 2005, while Ubuntu Turkey as of today has reunited on the first quarter of February, 2008.

As the Ubuntu Turkey family, we have come together and revived the forum on 2008. We have made a lot of progress since then; the forum has flourished by leaps and bounds, and is now on the verge of 3000 users. Hearing the needs of our members, we have subsequently initiated our Wiki project. With foreign Ubuntu users in mind, we have formed subsections in English as the main language. Having supported other GNU/Linux distributions as best as we could, we have unleashed new subsections pertaining to those distributions.

Then, we have turned our attention to a brand new Turkish E-Magazine, which would cover Ubuntu based news and articles, software guides and tutorials. Our first issue, released recently, has been welcomed with praises by the local IT world and has become a source of pride for us all. Consequently, there are now volunteer teams such as the E-Zine team, translation team, Wiki team, Full Circle Magazine localization team, altogether working actively under the Ubuntu Turkey shelter.

As the Ubuntu Turkish team, our main objective is first to get people to know Ubuntu and GNU/Linux in general, and then to get them familiar and content with it. In this respect, Ubuntu Turkey is a platform not only with self-giving administrators, but also with conscious participants, where refined discussions take place and unconditional share of knowledge is the only asset, and where everyone, knowledgeable or not, is welcomed heartily and treated equally. There is no place among us to any discrimination on language, religion, race or opinion. It is our faith in humanity and in the spirit of free software community that binds us together across frontiers and empowers us with enough inspiration and motivation.

With our members, whom we regard as part of our family, members day by day increasing in quantity, yet never decreasing in quality, with our continual studies on technical assistance, Wiki, E-Zine, translation and localization, and with an earnest support on ongoing FOSS projects around; we carry on prospering day in day out, all the while proudly carrying the flag of Ubuntu.

Main Page: http://www.ubuntu-tr.net

Forum: http://forum.ubuntu-tr.net

Wiki: http://wiki.ubuntu-tr.net

E-magazine SUDO: http://sudo.ubuntu-tr.net

Planet: http://gezegen.ubuntu-tr.net

IRC: Server irc.freenode.org #ubuntu-tr

You can get help about any subject on Ubuntu Turkey Platform, share your knowledge using forums, and learn many new things through our Wiki and documentation.

PS: We strongly suggest new Ubuntu users to read Turkish documentation.

http://www.ubuntu-tr.net

Türkçe

Ubuntu Türkiye Hakkında

Ubuntu Türkiye'nin temelleri 2005 yılının sonlarına dayanıyor, yeni Ubuntu Türkiye'nin temelleri ise 2008 yılının Şubat ayının ilk günlerinde dayanmaktadır.

Ubuntu Türkiye ailesi olarak 2008 yılında tekrar bir araya geldik ve Türkiye sitesini tekrar hayata geçirdik. Kısa sürede çok yol aldık, forum çok hızlı büyüdü ve 3000 üye sınırına yaklaştı. Kullanıcılardan gelen istekler doğrultusunda Wiki sayfamızı oluşturduk. Ecnebi kullanıcıları da düşünerek, sorularını İngilizce sorabilecekleri İngilizce destekli bir alt bölüm oluşturduk. Diğer GNU/Linux dağıtımlara destek verdik, bu dağıtımları kullananlara da destek verebilmek amacıyla, forumumuzda alt bölümler oluşturduk.

Ardından Ubuntu eksenli haber ve makaleleri, yazılım sunumları ve rehberleri ihtiva edecek olan Ubuntu Türkiye E-dergisini çıkarmak için çalışmalara başladık. Geçenlerde yayınlanan ilk sayımız yerel bilişim çevrelerinde övgüyle karşılandı ve gurur kaynağımız oldu. Sonuç olarak, an itibariyle Ubuntu Türkiye çatısı altında; dergi tayfası, çeviri tayfası, Wiki tayfası, Full Circle Magazine çeviri tayfası gibi gönüllü ekipler bulunmaktadır.

Ubuntu Türkiye ekibi olarak kuruluş amacımız ve şiarımız; insanlara Ubuntu'yu ve Ubuntu ekseninde GNU/Linux'ü ve özgür yazılım dünyasını sevdirmektir. Ubuntu Türkiye, özverili yöneticileri ile olduğu kadar, bilinçli üyeleri ile de öne çıkan, düzeyli tartışmaların ve kayıtsız şartsız paylaşımın yapıldığı, bilgili olsun olmasın herkese eşit davranılan bir platformdur. Aramızda din, dil, ırk ve dünya görüşü ayrımcılığına yer yoktur. Bizi birbirimize bağlayan temel olgu ve itici güç; sınırlar ötesi ortak değerlerimiz olan insanlık olgusu ve özgür yazılım sevdasıdır.

Sayıları an be an artan, ancak kalitesinden asla ödün vermeyen ve artık aile fertlerimiz olarak gördüğümüz üyelerimizle, teknik destek, Wiki, e-dergi, çeviri çalışmalarımızla ve çevremizde sürdürülen açık kaynaklı projelere verdiğimiz samimi destekle, her geçen gün büyümeye ve Ubuntu bayrağını gururla taşımaya devam ediyoruz.

Bağlantılar / İletişim

Ana Sayfa: http://www.ubuntu-tr.net

Forum: http://forum.ubuntu-tr.net

Wiki: http://wiki.ubuntu-tr.net

E-dergi SUDO: http://sudo.ubuntu-tr.net

Gezegen: http://gezegen.ubuntu-tr.net

IRC: Sunucu irc.freenode.org #ubuntu-tr

Ubuntu Türkiye platformu üzerinden her konuda yardım alabilir, bildiklerinizi forum vasıtası ile paylaşabilir, Wiki ve belgelerimiz sayesinde bir çok yeni bilgi edinebilirsiniz.

Not: Ubuntu ile yeni tanışanların Türkçe belgeleri mutlaka okumalarını tavsiye ediyoruz.

http://www.ubuntu-tr.net

TurkishTeam (last edited 2013-01-24 01:17:43 by alcatraz335)